Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

2022

Vzpomínkový koncert

Vzpomínkový koncert věnovaný členům ČP a PKF (řídil Karel Haymann) se konal 24.11.2022 v aule gymnázia. Obě tělesa vystoupila jak samostatně (ČP na klavír doprovázela Mgr. Satorová, dirigoval Petr Tesárek), tak i se společnými skladbami. Průvodní slovo měla Libuška Dortová. 

Celodenní soustředění

První listopadovou sobotu jsme věnovali nácviku vánočního programu. Opakovali jsme 14 písní, nové jsme nacvičovali Tichý Betlém a  "pilovali" hsne V jeslích dítě spinká. Účast byla slušná: 29 členů.

Koncert ke Dni založení čsl.státu 

28. října zaznělo v sále ND v Prachaticích 17 skladeb různých žánrů - od Komenského přes lidové písně, Dvořáka, tradicionály až po spirituály. Jako host vystoupila D.Satorová ze ZUŠ Prachatice. Provedli jsme 3 premiérová díla. V rámci koncertu jsme si připomněli jsme výročí Jana Ámose Komenského (430 let od narození) , hudebního skladatele Zd. Lukáše (15. výročí úmrtí)

19. ročník MSHR Vlachovo Březí

Tento ročník se konal 15.-16.října. Účastnilo se ho 8 českých sborů a zástupci 4 sborů (k těm patřilo i 8 našich členů) . Sborovou dílnu a capela vedl  Libor Sládek , orchestr řídil Karel Haymann. Závěrečný koncert byl skvělý.

Koncert pro Seniorskou občanskou společnost

Tento koncert se konal 27.9. v aule Gymnázia v Prachaticích. Opakovali jsme lenorský program , přídavkem byla nová skladba gospel Já se těším do nebe. Přišla nás podpořit i Marcelka, kromě Adámka přivezla také Adélku. Součástí programu byly i pranostiky. 

Marcelka má Adélku

Narodila se 1.9.2022 ( a hned má druhý den svátek). Zpráva oblétla všechny členy . My se to dozvěděli ani ne hodinu poté ( a Marcelka hned poslala video).  Gratulujeme!!! Ať jsou obě " holky " zdravé a šťastné. 

 

Výstava dřevořezeb Karla Krále

Tato výstava byla zahájena vernisáží 1.9.2022 v centru Krebul. Náš člen Karel Král na ní představil více než 60 svých prací. Výstavu natáčeli pro kabelovou Tv, takže ji určitě dostanou občané Prachatic do podvědomí. Karel prozradil něco o své tvorbě. Také všechny členky sboru dostali od Karla vyřezávané srdce na šnůrce. 

 

Brloh - letní soustředění

Poslední víkend v srpnu proběhlo soustředění pod vedením Petra Tesárka, korepetice vedla Jana Holá .  Páteční večer jsme měli volný program plný zábavy (Bicanové - heligonky), zpěv, tanec , vyprávění, pár vtipů a "vějířomluva" atd. Pracovali jsme tvrdě. Odezpívali jsme 10 hodin 25 minut  čistého času!  Zvládli jsme i části nových 5 skladeb. 

 

Koncert Libínské Sedlo

Koncert se uskutečnil 8.7., ač v létě to nebývá právě časté. Dirigoval Petr Tesárek (jednu skladbu dirigovala Marcelka  - ještě před porodem). Bylo nás 26, odzpívali jsme 12 skladeb. Posluchači si některé skladby i nahrávali ( a víme, že Tebe poem dokonce přeposlali svým známým na Ukrajinu). 

Rozloučení s Andulkou Novákovou

Dne 4.8.2022 jsme se rozloučili s dlouholetou členkou sboru paní Andulkou Novákovou. Na poslední cestu jsme jí zazpívali 2 písně. "Andulko, budeš nám chybět."

XVI.Slavnosti pečení chleba

Slavnosti jsme navštívili v Lenoře v sobotu 30.7.2022 poprvé . Po dlouhé  době (asi 10 letech) jsme vystupovali v krojích. A pořád jsme se do nich vešli a stále nám to slušelo, i dobře zpívalo. O dirigování se postarali Petr Tesárek a Marcelka Pehelová. Po vystoupení jsme si také pěkně zatancovali.  

Hudba v ulicích

Akce se konala 21.6.2022. Náš sbor vystupoval na Parkáně s koncertem lidových písní. Užili jsme si to my, naši posluchači a vyšlo i počasí. 

Zahraniční pobyt v Kalábrii

V týdnu od 9.-19.6.2022  proběhl zahraniční pobyt v Capo Vaticano. . Účastníci si užili nejen koupání a slunění, tak i hudby po vedením Petra Tesárka. 

 

Změna na postu dirigenta

Od 23.05.2022 naše současná sbormistryně Marcelka Pehelová postupně předávala žezlo Petru Tesárkovi. Čeká ji opět milá rodinná  záležitost - narození druhého potomka. 

 

Slavnostní koncert k 70tinám Karla Haymanna

Slavnostní koncert se konal 20.5.2022 v aule gymnázia v Prachaticích. (pro nemoc byl termín odložen o měsíc). Obě hudební tělesa pogratulovala oblíbenému umělci.   Ke gratulantům se přidal i starosta města a paní MUDr. Anna Škáchová.  Koncert se všem líbil , z bývalých členů obdržela kytici i paní Libuška Holcová, která oslavila také významné životní jubileum. Po koncertě se konala v hospůdce U Jelena tzv. afterparty.

 

Pondělí velikonoční

Velikonoční pondělí máme tradičně spojeno se mší v kostele sv. Petra a Pavla na hřbitově v Prachacicích. Zpívali jsme Gounodovu mši a Halleluja z Haendelova Mesiáše. Vzhledem k vysoké nemocnosti nás zpívalo jen 16. Pánové nás pomladili pomlázkou, však od dam dostali výslužku. 

Zpíváme pro UNICEF

K této celorepublikové akci jsme se zapojili i my.  Obvykle k tento čas míváme koncert v rámci vítání jara. Jako hosté vystoupily děti ze ZŠ Vodnňanská pod vedením Aleny Bískové. Vybraný výtěžek ze vstupného (také jsme přispěli) byl zaslán na Fond Unicef. 

Zádušní mše

Vzpomínkové setkání - zádušní mše za paní Maidlovou (vdovou po zakladateli ČP) se konala v sobotu 12.3.2022 v hřbitovním kostele sv. Petra a Pavla. Ze sboru se zúčastnilo 12 lidí (zpívali jsme 2 písně, dirigoval p. Haymann).

Soustředění a výroční schůze

Před schůzí byla tříhodinová zkouška. Na schůzi jsme zhodnotili činnost uplynulých dvou let i výhledový pohled do budoucna. Popřáli jsme oslavencům (a že jich bylo!) a posléze si užili možnosti být spolu.

2021

 

ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ ČAS

První adventní koncert - Záblatí - 28.11.2021

Tradičně zahajujeme v Záblatí. Koncert zahájil starosta obce. Natáčet přijel i pan Voldřich pro kabelou televizi. ( Dárek upozorňoval „ usmívejte se, je tu Voldřich“). Pro naše účely natáčel koncert Karel Bican. Vystoupení se zdařilo, byli jsme pochváleni.

Zkouška na „ Rybovku“ – 2.12. 2021

     Společně s PKF pod taktovkou Karla Haymanna. Nás bylo 22 ( i s posilami), muzikantů poměrně málo ( přesto nás dirigent pochválil ! ) Pravil, že na to, že to bylo po dvou letech, to bylo docela dobré. Sólisté – Toms, Kubašta, Krejsová. Manželé Janovští měli, podle pana Haymanna, „moribundus“ ( nachlazení).

Druhý koncert – kostel sv. Markéty  Vitějovice 5.12. 2021

     Obecenstva bylo dost, nás bylo také hodně. Program stejný jako o první neděli. Po koncertě byl tradiční raut v místní hospůdce. A nebyli jsme tam sami. Bylo totiž v předvečer sv. Mikuláše, do hospody dorazili i čtyři čerti. Ti si odskočili od zbytku procesí, které ve vsi chodilo tradičně od domu k domu.

Třetí a čtvrtý adventní koncert - Strunkovice nad Blanicí, Zdíkov 12.12.2021

Byla ve znamení hned dvou koncertů. Ve Strunkovicích nad Blanicí a ve Zdíkově.Tentokrát jsme jeli autobusem. Milé strunkovické přivítání i s dárečkem od místního spolku „šikovných rukou“ vč. kulturního kalendáře na příští rok je již tradicí. Letos jsme vystupovali sami. Děti z místní MŠ byly hodně nemocné.

Potom jsme se přesunuli do Zdíkova. Tam s námi vystupovaly i děti ze ZUŠ Stachy, resp. Zdíkova. Byly úžasně šikovné, včetně paní učitelek. Dudácká kapela všechny zaujala a nadchla. Pro děti jsme měli dárečky. Náš program se líbil, pochvala od učitelů ZUŠ potěšila dvojnásobně.

Pátý adventní koncert - Dub u Prachatic  16.12.2021

Na začátku účinkovaly děti z MŠ a ZŠ. Ve svých vyrobených kostýmech byly neodolatelné. My jsme zpívali zkrácený program. Premiérově jsme použili vlastní aparaturu. I Betlém, který obec zakoupila měl svoji premiéru. Vánoční atmosféru doplnily hořící ohně, vůně punče a vaflí.

Šestý adventní koncert - Zbytiny 19.12.2021

Byli jsme pilní, zvládli jsme dvě akce. Nejdříve jsme měli vystoupení ve Zbytinách ( zkrácená verze). Před námi se předvedly děti z MŠ a ZŠ. Ty měli pochopitelně veškerou naši pozornost.    (Neuvěřitelné  básničky typu " Kdo uvidí Ježíška, ať ho šťouchne do bříška " ) Kdo je napsal, to musel být recesista. Program natáčel náš kolega K. Bican .l přijel i p. Voldřich z prachatické kabelovky. Přítomen byl i pan farář a také byl spokojený. Hned si nás zamlouval na léto. Vše dobře dopadlo a mohli jsme - autobusem - vyrazit do Vlachova Březí. V kostele jsme zpívali, za doprovodu PKF, Rybovku. Místní farář, p. Stančík, koncert nahrával a pravil, že se jedná o živé vysílání. Přemýšlela jsem o tom, komu to asi bylo určeno. Řidič  p. Bestrejka to rozhodně uhodl " Když je to farář, tak asi Pánu Bohu."
 
Česká mše vánoční - Jakub Jan Ryba - "Rybovky"
V letošním roce jsme jich odzpívali celkem sedm. Zde je jejich výčet.
 17.12. Protivín - kulturní dům
 18.12. Kamenný Újezd - kostel
19.12. Vlachovo Březí - kostel
 21.12. Husinec - Motlitebna Církve bratské 
22.12. Prachatice - Národní dům
29.12. Vodňany - kostel
30.12. Prachatice - kostel
 

Celodenní soustředění

s vánoční tématikou  proběhlo 20.11.  2021 ( 10,00 – 17,00) v gymnáziu, učebna fyziky. Účast byla vzorná, kázeň a píle také.  Neztráceli jsme čas, i oběd jsme si objednali společně. Marcelka byla také spokojená.

Vzpomínkový večer

V pořadí to byl již 9., po dvouleté pauze (koronavirové). Ve čtvrtek 11.11. 2021 jsme spolu s orchestrem PKF vystupovali po taktovkou K. Haymanna. V první části dirigovala M. Pehelová Českou píseň, samostatně jsme zpívali pět písní, druhá část patřila orchestru, zazněly skladby W.A.Mozarta a J.S.Bacha a ve třetí společné části jsme zpívali s orchestrem 4 skladby (nově jsme zařadili Duchovní lázeň svatební A.Michny). Z koncertu jsme měli dobrý pocit. 


 28.10. 2021 - Jeden koncert - dvě výročí

   Na Den vzniku samostatného československého státu jsme měli velkou akci.. Jednak jsme oslavili státní svátek a jednak 36. výročí vzniku našeho sboru.

První část byla oficiální - promluvil místostarosta PaeDDr. Klimeš a zaznělo 5 skladeb.

Druhá část byla věnovaná průřezu práce sboru, zaznělo celkem 13 skladeb z různých žánrů i dob, střídala se díla klasická i lidová, také jsme uvedli ukázku nahrávku z Mozartova Requiem. Dámy převedly oblečení z různých let sboru. Průvodní slovo mělo celkem 12 členů. Klavírní doprovod zajistil Matouš Novák, který měl i samostatné vystoupení. Účast členů sboru byla téměř 100%, i diváků bylo dost.

      Celkově jsme měli z koncertu výborný pocit. Marcela skvěle dirigovala. A všichni jsme si to krásně užili a dokonce jsme dostali i dárečky - diář na příští rok.  (zaříídil Dárek ) 

     Pochvalu za režijní záměr zaslouží Jana Holá.

Hudba v ulicích

Ano, Tak se jmenovala akce, kterou zorganizovalo sdružení Živé Prachatice na 8.10.2021. Také náš sbor se zúčastnil (v počtu 23 lidí). Zpívali jsme od 17.hodin v Poštovní ulici. (ještě před vystoupením jsme měli zkoušku na dolním internátě SPgŠ). Ze spřáteleného píseckého sboru SONITUS nás navštívil Karel Bican, který na místě pořizoval nahrávku. Těšíme se, že uvidíme a uslyšíme. 

 

Dva (koncerty v jednom (dni)

Ano, ano, takoví jsme borci( tedy někdy). Po zájezdu do Chorvatska jsme hned v následujicím týdnu uskutečnili dva koncerty. V obou zazněl stejný program, složený převážně z lidových písní, 2 skladby měly dokonce premiéru (To třeboňský doubí a duchovní Jubilate německého autora Michela v jazzovém zpracování). První koncert jsme měli v domově seniorů Eden, kde je německá i česká klientela. Druhý koncert se konal na Velkém náměstí (vedle Haykovy galerie) a tím jsme vítali podzim. Jako hosty jsme měli dětský sbor Skřivánek ze ZŠ Vodňanská. Přálo nám počasí, a tak jsme si akci pěkně užili. Doufáme, že i naši posluchači. 

 

Chorvatsko - Podgora

V pátek 10. 9. 2021 večer jsme vyrazili na cestu 1 100 km dlouhou do chorvatské Podgory, krásného městečka na Makarské riviéře. Cesta autobusem byla plynulá, pohodová a my jsme bezpečně dorazili do našeho cíle v sobotu kolem půl druhé odpoledne.

Byli jsme ubytováni v areálu největšího podgorského hotelu Medora Auri. Původně jsme měli být ubytováni v hotelu Podgorka, ale vzhledem k jeho rekonstrukci jsme nakonec našli svá lůžka ve výše zmíněném hotelu. Celkově jsme na tom vydělali, protože za cenu našeho původního zájezdu bychom v tomto hotelu neměli šanci. K hotelu patří dva venkovní bazény a vlastní pláž s lehátky a slunečníky, které jsme také mohli bezplatně užívat. Pláž oblázková, moře průzračně čisté, voda nádherná. Taktéž jsme si užívali naší polopenze formou švédských stolů.

Bohužel změnou hotelu jsme přišli o možnost pravidelného zkoušení, protože ve velkém hotelu jsme neměli žádnou místnost, kde bychom se mohli pravidelně scházet, ať už na zkoušky nebo večer ke společnému posezení. Snažili jsme se půjčit si klíč od konferenčního sálu, ale podařilo se nám to pouze třikrát za pobyt. I tak jsme byli rádi za každou chvilku společné zkoušky. Večerní setkání s harmonikou (Karel a Vítek Bicanovi z Heřmaně) se dvakrát odehrálo na molu u moře, jednou na pokoji. Miládka a Eliška Bejčkovy hrály na kytary v pokoji, ale jen pro omezený počet účastníků našeho zájezdu.

Většinu času jsme se tedy rekreovali na pláži a užívali jsme si léčivé koupele v moři. Moře bylo klidné jako jihočeské rybníky, jen poslední dva dny začal foukat vítr a mohli jsme se nechat pokolébat na vlnách. Ve středu se 28 zájemců z našich řad zúčastnilo zájezdu do hor Biokovo. Hlavním cílem byl vloni otevřený SKYWALK – skleněný most. Již cesta mikrobusem vzhůru do hor úzkou silnicí byla malým adrenalinovým dobrodružstvím. Kromě osobních aut jsme potkali též osly, koně a krávy. Skleněný most byl krásným zajímavým zážitkem, na cestě nás provázela příjemná česká průvodkyně. Součástí zájezdu byla i malá vycházka po horách a malé občerstvení.

Ve čtvrtek odpoledne se někteří z nás zúčastnili plavby do Makarské a zpět. V programu byla prohlídka městečka Makarská, cestu lodí zpět zpříjemnili Karel a Vítek Bicanovi hrou na své nové heligonky. Kromě těchto výletů jsme si samozřejmě prošli i okolí, podívali jsme se na místní moderní kostel a velice pěkná byla vyhlídka na celé městečko od památníku Galebova krila (Rackova křídla), který je památníkem zemřelých námořníků z doby druhé světové války, ale též připomenutím námořníků, kteří boj v této válce přežili (viz křídla racka).

Počasí se nám opravdu vydařilo, i přesto, že od čtvrtka předpověď hlásila déšť a bouřky. Pravda, pár kapek spadlo, ale ty se okamžitě vypařily. Na večerní obloze byly vidět vzdálené blesky, ale my měli celý týden krásně teplé a slunečné počasí.

V sobotu ráno jsme se s Podgorou trochu neradi loučili. Zazpívali jsme naší paní delegátce a v půl jedenácté vyrazil náš autobus směr Česká republika. Všude dobře, doma nejlépe!

Zpívání u lavičky

Úplně první vystoupení (v době koronavirové) se uskutečnilo 21.8 t.r. ve spolupráci  s místním klubem turistů. Turisté zařídili vybudování lavičky nad nemocnicí ( vysoko pod lesem). Účast byla hojná, něco přes 70 lidí ( nás 21 - skvělé zastoupení hlasů). Přítomni byli m.j. J. Klimeš za město, rodina dr. Šímy, jemuž je lavička věnována, Tv Šrumec - V. Malina, Musíme připomenout i záslužnou práci K. Krále, který k lavičce vyrobil krásnou vyřezávanou tabuli. Pod vedením M. Pehelové jsme zpívali 4 písně.

2020

Podzimní slavnosti 

 Podzimní slavnosti se konaly  letos 19.9. na Velkém náměstí v Prachaticích. Vystupovala řada účinkujících. Náš sbor přišel na řadu  v 15.30 hod. Dirigovala Marcelka Pehelová (jako vždy výborně), průvodní slovo měl  "Dárek" Černý. Zazpívali jsme celkem 12 skladeb různých  žánrů. 

Letní soustředění - Brloh - 28. - 30.8.2020

Do oblíbeného Brlohu nás přijelo 22(23). Je to vyhledávané místo našich soustředění. (Ten "kolísavý" počet účastníků je dán tím, že občas někdo přijel, jiný zase odjel). Kdo nemohl, litoval. V pátek dirigoval P. Tesárek, další dva dny Marcelka Pehelová (měla s sebou posilu: svou maminku a malého synka, i ten si zadirigoval). Zopakovali jsme mnoho písní, něco oprášili, ba i na novější skladby se dostalo. Samozřejmě jsme si i poseděli (po zkouškách večer), zazpívali jsme při kytaře a houslích a "dooslavovalo"se co se předtím nestihlo. Výsledný pocit ze soustředění byl skvělý.
 

Lštění

Dne 16.8.2020  Koncert duchovní hudby v kostele sv. Vojtěcha ve Lštění nám zprostředkovala paní E. Weysserová z Libínského Sedla. Vůbec poprvé jsme se dostali do tohoto pro nás zajímavého místa. Program uváděl J. Černý, dirigovala Marcelka Pehelová  Koncert  se  vydařil  a byli jsme spokojeni jak my, tak posluchači. Po našem vystoupení jsme měli možnost poslechnout si místní muzikanty (zpívali a hráli lidové písně), mnozí z nás se přidali ke zpěvu.

 

Libínské Sedlo

Dne 7.7.2020 si Česká píseň v počtu 22 členů po dlouhé  koronavirové pauze vyjelo zazpívat na Libínské Sedlo. Sešli jsme se u lavičky p. Stránského, kde jsme zazpívali pod taktovkou p. Pavla Buška tři písně. Moc jsme si to s diváky při krásném počasí užili.

 

Výroční schůze + soustředění

 

Zimní soustředění proběhlo 8.3. ( tedy na MDŽ) v dolním internátě SPgŠ. Přišlo nás přesně 30. Celé soustředění vedl V. Kraus. Pilovalo se 7 písní a odzpívali jsme rovných 235 minut. ( když statistiku, tak pravdivou a úplnou).

V podvečerních hodinách následovala výroční schůze. Vyslechli jsme výroční zprávu ( Černý), slovo dirigentů ( Pehelová, Kraus), revizní zprávu (Čunátová), proběhlo upřesnění akcí, poděkování za práci šesti členům/-kám, gratulovalo se oslavencům (Cimbůrková 80, Čunátová 70, Pehelová 30), diskutovalo se ( vánoční koncerty , potřeba nových členů, slavit či ne 35. výročí sboru, o zkouškách – jejich obsahu ..atd. )

No a pak se jedlo, pilo, hodovalo, hovořilo, zpívalo ( nejvíce textů znal K. Král ! , kam se na něj hrabeme, těšili jsme se na léto – Chorvatsko – i když už nad účastníky zájezdu visela pandemie koronaviru )

Doba pokoronavirová – ( alespoň doufáme v platnost předpony po…. A je to tady, přátelé, jako blesk z čistého nebe. Člověk míní, vis major mění.. A je po zkouškách. Leč : při první možnosti a po otevření restaurací jsme neodolali a sešli se v Almaře (28.5.) v podvečer na pivu. Přišlo nás 20 (slušná účast). Iniciátorem setkání Mirka Tomášková , no a lecjaké nápady se za tu dobu v našich hlavách zrodily. Už se nám zkrátka stýská po zkouškách ( a hlavně po partě).. Jak řekla Míla Frňková : „ Já bych zpívala, až bych brečela „ .

_______________________________________________________________

 

2019

 

Advent 2019

Na 1. adventní neděli 1.12. jsme zamířili do Záblatí. ( Počasí lepší než loni ) Jana Holá s námi udělala na Obecním úřadu rozezpívání tak, abychom půl hodiny před zahájením už stáli nastoupeni v kostele, kam obětavě dorazila dirigentka Marcelka od svého batolátka.  V kostele zaznělo 15 písní, 1 báseň ( Romance štědrovečerní) a překvapení pro posluchače ( i zpěváky ) , kdy do písně Purpura zazněl i přednesený text 2. sloky, to aby se posluchači mohli přidat.

    Po rozsvícení stromku , po koncertu před kostelem, došlo na rozvernou píseň Veselé Vánoce a po ní následoval grog, punč, čaj ( ten pro chudáky řidiče aut ).

Dojem z koncertu výborný !

Zkouška na Rybovku…

S PKF proběhla 5.12. a aule od 20,00 hod.  Zpěváků jako máku. Dorazily posily (9), někteří ještě přijdou přímo až 22.12. do Národního domu. Pan Haymann v dobrém rozmaru, tenorový part si přišel vyzkoušet Jan Kubašta z Vlachova Březí. Martina Pivoňková dělá divy. Stačila jak hrát na housle, tak zpívat altový part. ( Od té doby co se vdala, energií jenom srší . )

Vitějovice…

jsme měli na programu 8.12.  Zase nás bylo hodně. Program stejný jako v Záblatí. Kostel byl zaplněný, posluchači se s chutí zapojili do zpěvů. Po koncertě jsme zamířili do „Hospůdky pod kostelem“ , (tak zní oficiální název). Pohoštění bylo v režii p. starostky. Hospůdka nemá chybu. Vysoká zelená kachlová kamna pěkně hřála. Obsluha i místní hosté příjemní, nálada předvánoční.

Domov seniorů Eden

Domov seniorů s převážně německou klientelou jsme navštívili 11.12. odpoledne. Byla to zajímavá zkušenost, protože se jedná i o lidi s  Alzheimerovou chorobou. Přes to se zájmem poslouchali, někdo si i zabroukal, jiní plakali (snad ne z naší produkce). Jedna z pracovnic překládala do němčiny. ( Dostali jsme kávičku a zákusek). Mimochodem, českému personálu se program moc líbil. Dámy nás chválily.

Žernovice…

Jsme navštívili ve  12.12. Společenský sál byl plný, koncert zdařilý, líbil se posluchačům i nám. Obecenstvo zdatně pělo, Marcelka zdatně a úspěšně dirigovala. Úspěšně jsme zvládli i závěrečné „obecní“ občerstvení.

Strunkovice nad Blanicí a Zdíkov

Dvě akce jsme zvládli v jednom dni. Tentokráte BUSem. Strunkovický program byl kratší, to proto, že vystupovaly i děti z místní MŠ. ( Majka Malá ze sboru jim velice pomáhala, to víte, její svěřenci ). Od pana starosty každý z nás dostal velký kalendář. Děti od nás rovněž.

Zdíkovský kulturní dům  nás hostil v pozdním odpoledni. Obecenstvo bylo spokojeno. My rovněž. Před vystoupením jsme se stavili v místní restauraci. Skvělá !

Rybovky s PKF

Bylo jich celkem pět.

16.12.  Čkyně – synagoga – pro nás premiérově, (úspěšně) K. Haymann velice spokojen – průvodní slovo J. Černý

18.12.  Kamenný Újezd – kostel ,tradiční zastávka – pan farář sem přišel z Prachatic J

19.12. Volary – kostel, před koncertem jsem obdivovali vkusnou výzdobu náměstí, úvod p. farář Falář, zapálení svící na věnci, průvodní  slovo J. Černý, celé uvedeno na PT kabelovce

20.12. Vlachovo Březí – kostel – úvod a představení p. farář, kostel plný, natočeno a nahráno kamarády ze Sonitu. ( K. Bican a spol).

Sólisté : tenor – V. Janovský, J. Kubašta

               bas     - V. Toms

               soprán – M. Krejsová

               alt – M. Bošková  Pivoňková

Atmosféra všude úžasná ! Neopakovatelná

 Akce Živé Prachatice před Vánoci

V týdnu od 16.12. se na Velkém náměstí v PT podvečer konala kulturní vystoupení. My jsme měli v tomto týdnu „Rybovek“ volné úterý 17.12.  Náš hodinový koncert dirigovala Marcelka Pehelová , stejně jako všechny adventní.

Děkujeme Marcelko. Vážíme si toho a také přízni tvého přítele, který ti to umožní tím, že se stará o Adámka.

 

Závěrečná Rybovka

Tradičně 22.12. v sále Národního domu. Snad nejúspěšnější. Hodně zpěváků, přijeli si zazpívat i „přespolní“. Obecenstva tolik, že by jablko nepropadlo.

     Po skončení následovalo společné posezení „ U Lachtana“ (malý raut), skvělá nálada. Zastavil se i V. Kraus na kus řeči. Malé dárečky od J. Neužilové a Dárka. Pro všechny. Stačí se podívat do „fotogalerie“.

 

Zpívání na křtinách

 V sobotu 23.11. 2019 měl křest Marcelky syn. Dostal jméno Adam Vojtěch. Křtiny se konaly v kostele sv. Petra a Pavla. My jsme přispěli třemi písněmi, Adámka jsme zapili Tullamore Dew, kterou všem Marcelka nalévala, podávaly se i koláčky ( ty byly velice chutné).Malý Adámek bude zcela jistě prospívat.

Vzpomínkový večer

 8. vzpomínkový večer se uskutečnil 21.11. 2019 v aule gymnázia. PKF zahrála 2 Mozartovy skladby, my jsme zazpívali samostatně 3 písně (pod taktovkou P.Buška) a spolu s filharmonií jsme uvedli 2 části Mozartova Requiem, italskou píseň Signore delle cime a oblíbený sbor otroků z Verdiho opery Nabucco. Aula byla plná, zpívalo se nám výborně (to víte, když pochválí muzikanti, je to ještě cennější a L. Holcová se hudbou živila celý profesní život. Nejen ona chválila.) 

Podzimní soustředění

Podzimní soustředění sboru se konalo na chatě Lanovka v obci Lipno nad Vltavou v době od 8. do 10.11.2019. Nápad vzešel od Věrky Čunátové (skvělé!) a věnovali jsme se nácviku na vánoční koncerty. Čistého času jsme odzpívali 8 hodin 40minut. Zkoušky řídili Pavel Bušek a Marcelka Pehelová (měla s sebou malého Adámka a svého muže). Ubytování i stravování luxusní, účast dobrá. Pobyt výborně zařídil Dárek Černý. Buďme rádi za konexe, které má. Úžasně jsme si všechno užili.

Oslava narozenin

Ani na 90. narozeniny paní Jesenské, bývalé členky sboru, jsme nezapomněli. Za sbor jí došli popřát Jaroslav Černý a J.Neužilová. Fotografoval Tomáš Přibyl. Můžete nahlédnout do Jihočeského deníku. O tři dny později ji navštívily J.Kadlecová a L. Dortová. Paní Jesenská pravila, že to byly její nejkrásnější narozeniny.

Koncert věnovaný 17.listopadu

1.11.2019 se v aule gymnázia uskutečnil koncert věnovaný výročí 17.listopadu. Byli jsme vlastně takovými "předskokany" sólistům Lence Pecharové (soprán) a profesorovi AMU Josefu Popelkovi. Zároveň jsme popřáli k 94. narozeninám paní J.Maidlové, vdově po zakladateli našeho sboru panu J. Maidlovi. Kytici předal za sbor Karel Král. K přáním se připojil i přítomný senátor Czernin. Slovem provázel J. Černý.

Slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného čsl. státu - 28.10.

Jako hosté vystoupili Daniel Turek (varhany) , Pavel Bušek (klarinet). Pavel Bušek celý koncert také dirigoval. Průvodní slovo měla Libuše Dortová.ů

MSHF Vlachovo Březí 

Na MSHF jsme se zúčastnili nedělní dopolední dílny se společným nácvikem skladeb na závěrečný nedělní koncert. Ze 2 skladeb a capella nám dalo nejvíc zabrat Žitné pole A. Dvořáka. Skladby s filharmonií byly pro nás známé. Atmosféra byla výborná pobavily nás vtipné výroky pražského sbormistra Sládka. Za polední pauzy jsme navštívili židovský hřbitov a nově zrekonstruovaný Panský pivovar. Sobotní dílnu navštívily J. Holá, A. Klimperová  a R. Freimanová.

Itálie - Jesolo

Počátek měsíce září jsme strávili pěkný týden u moře. Počasí nám vcelku přálo i zpěvu jsme si užili dostatek (dopolední zkoušky řídil - a výborně Pavel Bušek). Ani kultura a poznávání nechybělo (Benátky, ostrovy Burano - proslavené krajkou a Murano - proslavené sklem), stihli jsme i výstavu soch z dolomitského písku, navštívili jsme pozoruhodné místní kostely. Příjemným bonusem byly slavnosti vína. Tentokrát jsme nepořádali koncert pro veřejnost, jen veřejnou generální zkoušku pro slovenské hosty hotelu a náš fanclub.  Naše řady posílili i členové spřátelených sborů, a to ze Sonitu Písek a Musica viva z Horní Plané.

Vítání podzimu

Vítání podzimu proběhlo tradičně ve Sklepích Staré radnice. Celý program dirigoval Pavel Bušek. Jako hosté vystoupilo Nové dechové trio (založené před rokem právě Pavlem Buškem). Premiéru měla skladba Bol jeden gajdoš a Proč bychom se netěšili.

Jan Nepomuk Neumann

 Česká píseň měla tu čest v letošním roce dne  22. června  zpívat Kantátu Jana Nepomuka Neumanna (autorem František Jančík) na slavnostní mši v kostele sv. Jakuba.  Atmosféra mše byla o to slavnostnější, že mše byla celebrována významným hostem, apoštolským nunciusem neboli velvyslancem Vatikánu v ČR J. E. Mons. Charlesem Danielem Balvo, za účasti nejvyšších církevních hodnostářů českobudějovické diecéze pod vedením biskupa Mons. Vlastimila Kročila.

 

Vítání léta

Vítání léta bylo druhou akcí, ze série ročních "Vítání", které se pravidelně konají ve Sklepích Staré radnice. Našimi hosty byly děti ze ZŠ Zbytiny pod vedením paní ředitelky Mgr. Petry Staňkové. Děti vystoupily s muzikálem Červená karkulka od Zdeňka Svěráka. Vystoupení se všem zdařila a posluchači si odnesli příjemné hudební zážitky.

 

Velikonoční zpívání - 22.4.2019

Je už tradicí, že na Velikonoční pondělí zpíváme v kostele sv. Petra a Pavla na hřbitově. Obvykle nás doprovází Pošumavská komorní filharmonie s dirigentem Karlem Haymannem - letos navíc při mši zpívali i manželé Janovští z Českých Budějovic. Zpěváků přišlo opravdu hodně. (Na programu jsme měli Gounodovu Messe breve in C, Ave vevum  neznámého autora a Händelovo Halleluia z Mesiáše. Návštěvníků mše bylo tolik, že panu faráři dokonce došly hostie.  Poradil si - lámal je na polovinu a stejně to ještě nestačilo, takže řada věřících dostala z poháru napít doušek asi mešního vína. Pozoruhodné. Snad byli všichni zdrávi a zůstali.

Vítání Marcelina syna - 17.4.2019

Před mimořádnou zkouškou s PKF jsme v 18:30h vyrazili Lázeňskou ulicí k Marcelce. Věděla o nás, seběhla s Adámkem před dům. Dostala malý dárek, kytičku a Dárek přinesl kalíšky na zapití. Dámy si na střídačku pochovaly Adámka. Ten si tiše spinkal. Marcelce jsme zazpívali její oblíbenou "Což se mně, má milá". Zatlačila slzičku. Inu, hormony. ( Snad to bylo štěstím a ne naším zpěvem.) Tak, Adámku, dělej rodičům radost. A ať je z tebe zpěvák ( když už jsi byl na tolika zkouškách, i soustředění.)

Vítání jara

Vítání jara patří k tradičním akcím (na tradičním místě - ve sklepích staré radnice). Letos jsme měli jako hosty malé děti ze ZŠ Vodňanská, a to píšťalkový soubor Skřivánek pod vedením Mgr. Aleny Bískové). Jejich vystoupení diváky potěšilo. Stejně tak doufáme, že i náš program (totožný s programem ve Zbytinách). Přišli naši "skalní" fanoušci a společně jsme strávili hodinu při pěkné hudbě.

Rozloučení s Karlem Škáchou

V sobotu 11. března 2019 jsme se rozloučili s dlouholetým členem České písně panem Škáchou. Znali jsme ho jako zpěváka (bas) i jako člena orchestru PKF (basa). V kostele sv. Petra a Pavla se společně s PKF  zazněly při mši skladby Jesus bleibet (J.S.Bach), Ave verum, Kyrie (Gounod), u hrobu pak na rozloučenou zazněly Dvořákovy Napadly písně. Obě hudební tělesa řídil K.Haymann.  

MDŽ ve Zbytinách

Náš letošní první koncert proběhl v rámci oslav MDŽ právě ve Zbytinách. V nově vybaveném (opraveném) kulturním domě se od 18 hodin konaly oslavy. Pochopitelně bylo plno. Před námi vystupovaly děti z místní mateřské školy. Jejich skvělé vystoupení jsme ocenili náležitým potleskem. Po nich tancovaly a zpívaly děti z 1.stupně ZŠ, jejich nastudování muzikálu Červená Karkulka byla bezkonkurenční. Poté jsme vystupovali my. Dirigoval i slovem vtipně provázel sbormistr V.Kraus. Všechny dámy dostaly po kytičce, to přeci k svátku žen patří.

 

Výroční schůze

Výroční schůze se konala tentýž den, ihned po soustředění. Program byl tradiční, seznámení s výroční zprávou o činnosti, s revizní zprávou,  seznámení s plánem akcí na rok, který máme před sebou. Proběhla i prohlídka kronik, diskuse a nechybělo ani promítání.

Soustředění

První letošní soustředění se konalo 2.3.2019 na internátě SPgŠ v Zahradní ulici. Sešlo se nás 25 a celý den jsme pilně zkoušeli pod vedením našeho sbormistra Vaška Krause. Prošli jsme 8 skladeb, některým jsme se věnovali více, jiné jsme "oprášili".

 

 

 

 

 

2018

 

 

Adventní koncertování

1. koncert jsme měli 2.12. v Záblatí. Dirigovala Marcelka Pehelová. Po rozezpívání v teple Obecního úřadu jsme se přesunuli do kostela " Umučení sv. J. Křtitele ". Počasí bylo věru nevlídné, tradičně pršelo, na cestách led. Ani to nezabránilo místním občanům k návštěvě koncertu. V hodinovém vystoupení jsme měli novější repertoár , v premiéře zazněla koleda " Byla cesta ušlapaná" .  Po koncertu jsme ještě zazpívali u rozsvěcování stromečku na návsi. Opět jsme se mohli občerstvit čajem či grogem. Průvodní slovo L. Dortová.

 

2. koncert se uskutečnil ve Vitějovicích, v kostele sv. Markéty. / Kdo jste  ještě nebyli uvnitř,určitě navštivte . Nádherné baroko . / V této obci jsme byli vlastně vůbec poprvé. Kostel byl zaplněn, koncert se vydařil ke spokojenosti obou stran. Dirigovala Marcela, průvodní slovo Jaroslav Černý
 
3. koncert se konal ve Strunkovicích nad Blanicí. Tam jsme byli již popáté za sebou . Spolu  s námi vystupovaly děti z místní MŠ, ú jednou z učitelek je naše členka Majka Malá /.  Děti byly roztomilé, pobavily všechny. ( Od sboru dostaly malý dárek, je třeba zmínit jeden z nich - sobí parůžky, ty u dětí zabodovaly úplně nejvíc. )  Náš program jsme museli poněkud zkrátit, ale posluchači byli výběrem velice spokojeni. Fišerovo zpracování koled prostě táhne. Dirigoval V. Kraus, průvodní slovo L. Dortová.
     Dostali jsme od obce pěkný dárek - úsporný vak na záda se znakem městyse, kulturní plán v tištěné podobě na rok 2019 a gerberu pro každého z nás.
 
Ve 4. adventním týdnu jsme měli hned 3 vystoupení spolu s PKF, kdy jsme provedli Rybovu Českou mši vánoční. V pondělí 17.12. jsme navštívili Vlachovo Březí, kde jsme vystupovali v místním barokním kostele Zvěstování Páně. / Na pomoc přišlo i 7 bývalých členů . / Koncert zahájil místní pan farář ( Slovák ), pak promluvila ředitelka ZUŠ Mgr. Taťána Tláskalová. Koncert se pěkně vydařil. Pan farář nám i požehnal - heč. Sólisté - M. Krejsová, V. Janovská, V. Janovský, V. Toms. Byli odměněni krásnými kyticemi. I sbor dostal jednu a proto jí obdržela nejstarší členka sboru paní Jarmila Kadlecová. Dirigoval Karel Haymann.
     Středa 19.12. patřila Kamennému Újezdu, kde jsme zpívali Rybovu mši. Kostel, jako tradičně, plný , vystupovali i Pištci z Boršova.
které také řídí pan K. Haymann. Náš kolega J. Malý udělal pěkné fotografie sboru s PKF. Po tradiční písni Jesus bleibet jsme zaujali posluchače Rybovou mší. I dirigent byl spokojen. / O tom svědčí i to, že si se sólisty zpíval závěrečnou část mše  /  a my jsme závěr opakovali ještě jednou. / To pro velký úspěch. /
     22.12. tradičně proběhla Rybova mše ve společenském sále Národního domu v Prachaticích. Sál byl zaplněn do posledního místečka. Lidé stáli i na balkoně. Přijeli nás posílit i členové i členky píseckého Sonitu, přišli i bývalí členové ČP. Zpěv zněl velice dobře ( pochválili nás i sólisté, to po koncertě /. Změnou tentokrát bylo, že mše byla komentována před jejím provedením. Průvodní slovo měla Libuše Dortová.
 
     26.12. - na Štěpána - jsme koncertovali v Chrobolech. Náš kolega J. Malý pro nás zajistil posezení v hospůdce u kostela. ( V   nabídce čaj, káva, svařák /. Hospůdka rázovitá, milá. Vystupovali jsme v místním kostele - Narození Panny Marie . Kdo jste neviděli interiér, určitě se zajeďte podívat. Nádherné sochy, obrazy. K vidění byli vystavený Betlém / a v něm nádherný slon ). Před oltářem měli malého Ježíška.  Na lavicích byli přichystány programy / máme v kronice / připravené podle materiálů dodaných J. Malým.
Kostel byl plný, lidé dokonce i stáli. Přivítal nás pan farář, velmi příjemný muž. Koncert dirigovala Marcela Pehelová, průvodní slovo Libuše Dortová. Program velice zaujal, vybrali se 4500,- Kč na opravu místních varhan. Pan farář ocenil, že se po létech něco v kostele o Vánocích děje. Na závěr jsme od něho všichni dostali dárek - voskového andělíčka / cca 15 cm vysokého /. Po koncertě se většina členů sboru vydala ještě do kaple v lese / tu už jsme znali z dřívějška /, leč dovnitř se nedostali, neb vchod zatarasil led. Tak si alespoň zapěli před kaplí.
 
30.12. Koncert na Libínském Sedle. Tradičně plný kostel. Posluchače jsme dokonce rozezpívali. Spokojenost na všech stranách. A po koncertě společné posezení v hospůdce U Lachtana v Prachaticích. Skvělý závěr roku !!!

 

7.vzpomínkový večer

se konal 22.11.2018 v aule gymnázia. Vyskupovali jsme spolu s orchestrem PKF. Každé těleso mělo svůj blok a pak jsme provedli 3 větší skladby společně ( Signore delle cime, Jižní Čechy a sbor otroků  z Nabucca). Koncert měl u posluchačů úspěch. Všichni jsme si ho užili. PKF dirigoval K.Haymann, sbor řídil V.Kraus, průvodní slovo L.Dortová.

Volary 28.10.

Odpoledne jsem vyrazili auty do Volar. Pozor! Napadl první sníh. Vystoupení se uskutečnilo v kostele sv.Kateřiny. Mělí jsme připravené pásmo 11 písní. Dirigovala Marcela Pehelová. Zázemí jsme měli na místním MěÚ. Účast posluchačů sice nebyla závratná, ale koncert se vydařil. Dobrý pocit jsme měli nejen my, ale i přítomní posluchači (osobně nám to potvrdili).

Slavnostní koncert ke 100.výročí vzniku samostatného státu se uskutečnil 28.10. od 19.hodin ve společenském sále Národního domu. Z našeho sboru se účastnilo 26 členů, naše řady posílili zpěváci a zpěvačky z píseckého Sonitu a ze sboru Musica viva z Horní Plané, takže nás bylo cca 80. Po projevu starosty ing.Malého jsme uctili památku našeho padlého spoluobčana Tomáše Procházky (rotný na zahraniční misi v Afgánistánu). Pohovořila i vedoucí odboru školství a cestovního ruchu paní Jiřina Dolejšková. Celý program dirigoval (i komentoval) sbormistr všech tří sborů V.Kraus. Většina skladeb byla podána a capela, jen I.část Smetanovy České písně a Jížní Čechy pana Jančíka byla za doprovodu klavíru (hrál V.Kraus). Koncert se vydařil. Po opakování potlesku Vašek jako překvapení zahrál a na nás (zcela nepřipraveně!) chtěl, abychom zapívali A Gaelic Blessing. (A tak posluchači uslyšeli spíše svahilštinu než angličtinu). Po výkonu jsme se odebrali na balkon, kde jsme měli připravený malý raut (z vlastních zásob, napeklo se atd.). Věru jsme to potřebovali. Pak ještě uklidit. Byl to věru dlouhý "umělecký" den. Od 13 do 21 hodin. Jsme jedničky. (Je to honička, zůstat dneska jednička). 

XVII. ročník Mezinárodního sborové festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí

Letos se nás 21 zapojilo do sborové dílny. Zúčastnilo se celkem 14 sborů (350 účastníků). Tentokrát jsme nesoutěžili, jelikož oba sbormistři byli zaneprázdněni. Zato jsme byli oporou dílny, skladby obvykle známe, protože s orchestrem PKF běžně spolupracujeme. V přehlídce vítězných sborů nás zaujal vimperský sbor Canto ( cena Junior ), hned dvakrát byl ohodnocen pražský sbor Smix, cenu si dále odnesla Vokální harmonie Hradec Králové a hned dvě ceny získal i slovenský sbor Magnificat Bratislava, který obdržel i hlavní cenu. A my všichni jsme si užili závěrečný koncert spolu s PKF, naše oblíbené skladby. Vesele jsme si zatleskali do Radeckého marše a úplnou perličkou bylo po "Proč bychom se netěšili" (a slovech ,,zdraví dá,, ) nečekané kýchnutí jednoho pánského účastníka. Je to pravda. Proč bychom se netěšili, když nám pán bůh zdraví dá. O neužívání si života ani nemluvně. A ještě 2 poznámky na okraj. I přes to, že slovenskou hymnu měli zpívat jen Slováci, přidali jsme se všichni. Je třeba pochválit S. Tomešovou, která jeden den zpívala a druhý den hrála s orchestrem.  

 

Vítání podzimu

proběhlo ve sklepích Staré radnice 23.9.2018. Jako hosta jsme měli bývalou členku Miládku Bejčkovou z Vimperka. Všechny zaujala jednak krásným lidovým krojem a nejvíce, samozřejmě, hrou na dudy. Předvedla 6 písní, z toho 2 byly přímo o Prachaticích. Náš sbor zazpíval 8 písní, dirigovala Marcelka Pehelová, průvodní slovo ( zaměřené na podzimní lidové tradice ) měla L.Dortová. Na závěr si jak účinkující, tak i posluchači společně za doprovodu dud zazpívali lidovou píseň "Kdyby byl Bavorov". 

 

Letní soustředění v Brlohu

nás Naše letní soustředění proběhlo ve dnech 31.8. - 2.9.2018 v našem oblíbeném místě ZŠ. Z našeho sboru se účastnilo 22 členů, naše řady posílilo i 7 členů z píseckého Sonitu. Měli jsme se skvěle (posezení, promítání z Puly, vycházka k bílým daňkům) a byli jsme nesmírně pilní. Čistého času jsme odzpívali 10 hodin 20 minut. Hlavně jsme pilovali program na velký koncert  28.10., ale  i písně k akci Vítání podzimu.

Vítání léta

Rozloučení s panem Jančíkem (11.5.)

Vše nás zaskočila nečekaná zpráva o náhlém úmrtí našeho "dvorního" skladatele, bývalého člena sboru (i současného člena fanklubu) pana Františka Jančíka. Všichni členové sboru, kteří měli možnost se s ním přišli rozloučit do chrámu sv. Jakuba. Zazpívali jsme na rozloučenou jeho píseň Cantate Domino a Ave verum (neznámého autora). Kostel zaplnili všichni, kteří pana Jančíka znali a vzdali mu hold svou přítomností. Jedno oko nezůstalo suché. (Pan farář zhodnotil účast tolika lidí slovy, že to svědčí o tom, že odešel dobrý člověk).

Pondělí velikonoční 2.4.

Měli jsme hned 2 akce. Dopoledne jsme se zúčastnili mše v kostele sv. Petra a Pavla. Vystupovali jsme společně s PKF pod taktovkou K.Haymanna. Tradičně jsme zpívali Missu bréve in C (Ch.Gounoda), Mozartovo Ave verum corpus a Händelovo Halleluia z Mesiáše.  Kostel byl úplně plný. Lidé dokonce i stáli. Nakonec nám pan farář i poděkoval.

---------

 Druhá akce proběhla ve Zbytinách v místním kulturním domě. Měli jsme svůj blok a pak vystupoval spolek Zbytinské baby. Dokonce jsme si pak všichni zazpívali společně ( jak s klavírem, tak s místním harmonikářem ). To všechno pod názvem Velikonoční zpívání. Uvítal nás pan starosta. Obou akcí se nás zúčastnilo pouze sedmnáct. Virózy, katary průdušek, chřipky - to všechno si vybralo svou daň.

 

Vítání jara

Jsme tradičně uskutečnili 21.3. v Radničním sále. Spolu s námi účinkoval dětský flétnový soubor ze ZŠ Vodňanská. Navzdory počasí (téměř zimnímu), jsme dokázali vytvořit radostnou náladu. V programu zazněla i lidová poezie, připomenuty byly i jarní zvyklosti (řehořské průvody, Velikonoce, filipo-jakubská noc, stavění májů, přílet ptáků). Jitka Lorencová složila předjarní báseň Souboj. Dirigoval V.Kraus, průvodní slovo L.Dortová. Program natáčel pro kabelovou televizi p. Voldřich.

 

Soustředění

V sobotu 10.2. se konalo letošní první soustředění v klubovně Sportovního zařízení Prachatice. Zúčastnilo se ho 29 členů. Věnovali jsme se částečně hlasovým cvičením, pak jsme opakovali Českou píseň části I. a IV., Miškinisovo Cantate domino, Lukášovo Za naším huménkem, potom Zahučaly hory (Krušovského). celé soustředění vedl V. Kraus. 

 

Výroční schůze  

Následovala hned po soustředění. J. Černý podal výroční zprávu, V. Čunátová přednesla revizní zprávu, oba sbormistři se vyjádřili k činnosti. Byli jsme seznámeni se změnami ( jsme už tzv. zapsaný spolek, musíme mít gremium , kteří tvoří: Černý, Holá - projektová manažerka, Čunátová a vedoucí hlasů= Frňková - soprány, Neužilová - alty, Tesárek - tenory, Král - basy). Byl podán nástin pro letošní rok, dále diskuse. Poblahopřálo jsme letošním oslavencům. A pak už promítání - jako vždy skvěle předvedl J. Malý.

 

 

2017

Vánoční a adventní čas

Čtvrtá Rybova mše se už konala po vánočních svátcích, a to 28.12. ve Strašíně. Cesta tam byla docela dobrodružná. Na vině bylo počasí (sníh, led, mlha) spolu s neudržovanou cestou. Dorazili jsme se zpožděním, ale  dojeli jsme,  všem se ulevilo. Jednalo se o 70. provedení Rybovy mše s jeho orchestrem.

Třetí  Rybova mše se konala 22.12. v Národním domě. Bylo nás opravdu hodně. Sál byl plně obsazen, nechyběl ani p. Voldřich z kabelové televize. Průvodní slovo měl opět J.Černý. Tentokrát jsme zvolili slavnostní černé oblečení. Kromě mše zazněly i skladby Adeste fideles, pásmo Krčkových koled a na závěr Narodil se Kristus Pán.

Rybova druhá mše se konala 17.12. ve Volarech. Pro nás tato mše byla premiérou v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské. Zázemí jsme měli na MěÚ. V kostele nás uvítal kulturní pracovník, promluvila paní starostka i pan farář. Kostel byl plný a všichni byli spokojení. Atmosféru umocnil padající sníh.

Adventní koncert s MŠ Strunkovice nad Blanicí je už pomalu tradicí našeho sboru. Letos se konal 17.12. odpoledne v kinosále kulturního domu.  Děti byly jako vždy velmi roztomilé. Koncert dirigoval V.Kraus a moderoval J.Černý.

První letošní Rybova mše se konala 14.12.  v Kamenném Újezdu. Přítomné přivítal nový pan farář. Kostel byl naprosto naplněný. Jako sólisté vystupovali již tradičně p. Krejsová, p. Pivoňková, p. Janovský a p. Tomsa. Zahájili jsme Bachovou písní Jesus bleibet. Mše se velice vydařila , dlouhotrvající potlesk posluchačů si vyžádal přídavek, takže jsme znovu zpívali závěrečnou část mše.

3. koncert 17.12. Brloh, sešlo se nás o něco více a za mrazivého počasí jsme vyrazili do Brloha. Program byl stejný jako ve Bělči. V malém kostelíku sv. Šimova a Judy byla nádherná atmosféra. Když jsme odjížděli, sněhové vločky se snášely k zemi, jiné zase ve spirálách stoupaly vzhůru, prostě pravé zimní počasí.

2. koncert 10. 12. Běleč, podruhé jsme zavítali do Bělče. Uvítala nás paní starostka v místním kulturním sále. Tentokrát nás bylo celkem 22. Dirigovala Marcelka Pehelová. Před samotným koncertem jsme si hezky zopakovali repertoár. Sál byl plný, dorazili i prachatičtí turisté, což nás potěšilo.

1. koncert 3.12. jsme uskutečnili v Záblatí, v kostele Stětí sv. Jana Křtitele. V zaplněném kostele nás přivítala paní místostarostka. Zazněly skladby vážné hudby a řada koled. průvodní slovo měl J. Černý, dirigoval V.Kraus (dostal kytici, s čímž zjevně nepočítal). Pak jsme vyšli na náves, u stromu jsme zazpívali Tichou noc a pak pan starosta následně rozsvítil světlo na velkém adventním věnci. Venku byla řádná zima, takže nám horký čaj a grog přišel vhod. Naše malá elektronická světýlka se velmi líbila, takže si jedno malé děťátko svíčičku vyloženě vyprosilo.

6. vzpomínkový koncert

věnovaný vzpomínce na ty, které už zpívají v nebeském chóru se tradičně uskutečnil v aule gymnázia 30.11.2017. Tentokrát naše písně a kapela dirigoval V.Kraus (obětavě zaskočil za nemocnou Marcelu a přeložil si zkoušku s píseckým Sonitem). Jako obvykle J.Malý zabezpečil promítání fotografií, průvodní slovo měl J.černý. S PKF pod vedením K.Haymanna zazněly 3 skladby orchestra (většinou Mozart) a pak jsme zpívali 3 části z Mozartova Requim, Signore delle cime a sbor otroků z Nabucca. A dočkoli jsme se ,,stading ovation,,.

Koncert k 99. výročí založení republiky

Den 28.10. od 19. hodin se uskutečnil náš společný koncert, ještě se sbory Sonitus  z Písku a Musica viva z Horní  Plané. Předcházela mu pochopitelně zkouška. Koncert se vydařil, i když obecenstva nebylo mnoho, přesto bylo spokojeno. Zaznamenali jsme jen kladné ohlasy. Posluchači nás sami zastavovali a vyjadřovali svou radost a obdiv.

Český Krumlov

"Zpívání pro republiku" se konalo v 21.10. 2017 v Jezuitském sále hotelu Růže. Účastnily se 4 sbory (krumlovská Bellaria, hornoplánský Musica viva, písecký Sonitus a Česká píseň). Každý sbor měl svůj ucelený blok, některé skladby zpívaly společně 2 sbory, jiné 3 sbory a něco dokonce všichni. Program byl pestrý, zajímavý ( a dlouhý!). Obecenstvo přijalo vystoupení velmi dobře. Přítomní Angličané ocenili výbornou angličtinu našeho sbormistra Vaška Krause, i jeho pohotové reakce. Koncert si užili jak zpěváci, tak posluchači.

MSFHR Vlachovo Březí

Účast na závěrečném koncertu 16. ročníku MSFHR ve Vlachově Březí 15.10.2017 byla sice nízká. Zpívané skladby známe velmi dobře (však jsme je také často s PKF zpívali), a proto se na nás mohli ostatní zpěváci spolehnout a držet se nás, co také dělali. Ocenili jsme přehlídku laureátů soutěže a jen jsme konstatovali, že většinu ukázek má v repertoáru i náš sbor.

Žehnání lípám

Na svátek českého patrona , sv. Václava, jsme se účastnili ve Volarech "žehnání lipám".  Před kostelem pan farář požehnal dvěma lípám, nově zasazeným před kostelem. Jedna z nich byla zasvěcena svaté Kateřině , ta druhá bývalému dlouholetému děkanovi panu Honsovi. Přispěli jsme dvěma bloky písní, ten první byl složený z hudby církevní, druhý z písní lidových. Na závěr zazněla pozvánka na Rybovu mši vánoční.

Vítání podzimu

Koncert se uskutečnil ve sklepích Staré radnice. Jako hosty jsme měli flétnové trio Flanto traverso, pod vedením Katky Weissové. Přednesli jsme celkem 11 skladeb (české lidové písně a české skladby). Průvodní slovo s ukázkami z ústní lidové slovesnosti ( ukázka jedné z nich: Na svatého Martina pláče husí rodina.)

Soustřední Brloh

Již podruhé jsme se "soustředili" v Brlohu. Ubytování a stravování bylo v místní ZŠ. Na žádost místních občanů jsme uskutečnili koncert v kostele sv. Šimon a Judy. Zaznělo na něm 12 skladeb a musíme podotknout, že se program velice líbil. Cílem bylo zopakovat 5 Lukášových skladeb, dále pak příprava na velký říjnový koncert a nově jsme nacvičovali píseň Za naším huménkem.

Městské slavnosti

Letošním Městské slavnosti jsme poctili svým vystoupením také my. Bylo nás jen 19, a jak poznamenal p. Jančík bylo to spíše komorní sdružení. I přesto jsme předvedli půlhodinový program na veselou i vážnou notu. Ohlas byl dobrý.

 

Vítání léta

Vítání léta proběhlo přesně 21.6. na Arkádách Staré radnice. Počasí nám přálo (dámy byly v letním, i klobouky se objevili). Jako hosty jsme měli dětský sbor Skřivánek a komorní ženský sbor Maraveja (tentokrát s novou dirigentkou S.Machovcovou). Hudební čísla byla proložena lidovými pranostikami a jinými ukázkami z lidové slovesnosti. (Připravila a průvodní slovo měla L.Dortová). Jak se vám líbí pranostika ,,Svatý duch - do vody žbluch,,? Úsměvná, že ano.

 

Cupra Marritima - Itálie

Podruhé na stejném místě, poprvé v roce 2008, z našeho sboru bylo 18 členů, fanklub, rodinní příslušníci a část sboru Sonitus jsme opět zavítali do italské Cupry Marritimy. Dopoledne jsme trávili nácvikem písní, volný čas u moře a dle vlastního uvážení. Absolvovali jsme několik koncertů , ten největší v městě Faenza .  Navštívili jsme Muzeum mušlí, trhy v San Bedettu, město Offida s prohlídkou památek. Více podrobností lze vyčíst v naší kronice nebo se dozvědět z vyprávění od účastníků zájezdu.

 

 

Dny duchovní hudby

Koncert v rámci XXII. Dnů duchovní hudby se konal v kostele sv. Jakuba v Prachaticích dne 8.6. 2017. Tři skladby byly zazpívány á capela, dále jsme za doprovodu PKF  zazpívali Händelovo Halleluia a Jančíkova Kantáta sv. Jana N. Neumanna.

Velikonoční koncerty

I ty letošní Velikonoce byly ve znamení zpěvu. Již tradičně se uskutečnily 2 koncerty. První zpívání při mši v kostele sv. Petra a Pavla společně s PKF je již pravidelnou akcí. Odpoledne jsme se, po roční pauze,  přesunuli  na Libínské Sedlo do kostela sv. Anny, kde jsme si opět zpívali. Koncert byl spíše komorní, atmosféra zde byla jako vždy příjemná, i když posluchačů bylo tentokrát méně. Mimochodem: z Vaškovy dcerky bude jednou patrně také dirigentka. Za tatínkem vehementně mávala rukama téměř při všech skladbách.

První jarní koncert

aneb "vítání jara" se uskutečnil 21.3.2017 ve sklepích staré radnice. Naším hostem byl pěvecký sbor Fontána ze SPgŠ pod vedením Petry Kůsové. Naši část tvořilo 6 písní, hosté měli také šest skladeb a na závěr jsme společně zazpívali tři skladby. Na housle doprovázela Martina Pivoňková. Koncert se setkal se velkým ohlasem. Naši část koncertu dirigovali Marcela Pehelová a Václav Kraus.  Programem provázel Jaroslav Černý.

Soustředění a výroční schůze
 
     Zimní soustředění se konalo 11.3. 2017 v klubovně sportovní haly na Městském stadionu v době od 9,00 do 17,00 hod. Celé soustředění vedla Marcela Pehelová. Procvičovali jsme skladby na chystaný " Jarní koncert", došlo i na novější skladby ( celkem jich bylo 16 ) Na akci nás dorazilo 33, což je slušný počet.
     Po skončení soustředění následovala tradičně výroční schůze. Zhodnocena byla práce za uplynulý rok, přednesen plán na rok 2017, seznámili jsme se se správou o hospodaření. Tradičně jsme poblahopřáli oslavencům  / letos jich bylo 9 /. Následovala diskuse a po ní promítání. ( Připravil J. Malý ) . Při něm jsme opět zavzpomínali na doby nedávno i dávno minulé. Byla k nahlédnutí i kronika sboru, kterou pečlivě vede Libuše Dortová. Pečlivě vede i statistiku všeho, co se v České písni šustne. Proto jsme se dozvěděli např. počet zkoušek v jednotlivých letech za posledních 10 let, kolik jsme absolvovali koncertů a kde, jaké skladby jsme kde zpívali , ale i zkoušeli. Večer příjemně ubíhal a to tak, že do 23,00 hod.

----------------------------------------------------------------------------------------

Rybova mše ve Vimperku

Nový rok jsme zahájili Rybovou mší s PKF ve Vimperku, v kostele Navštívení Panny Marie. Obdivovali jsme interiér kostela - přes gotiku a baroko až k úžasným moderním vitrážím v oknech vedle hlavního oltáře. Zasvěcený výklad nám podaly naše dvě bývalé členky děvčata Bejčkovy, které si s námi přišly zazpívat. I sólista Václav Janovský se už uzdravil a všechno proběhlo skvěle. I dirigent byl spokojen a my také.

 

 

2016

Tři " Rybovky"
 
Ta první byla 15.12. v Kamenném Újezdě. A protože to bylo ve všední den, kromě řádných členů přišli i ti "sváteční" / chodí jen na Rybovku / a navíc jsme požádali o hlasovou výpomoc i sopránky z Písku / Sonitus/ . PKF byla v plné sestavě, sólisté jako vždy skvělí / V. Toms, V. Janovský, V. Malá, M. Pivoňková /. Pan dirigent byl spokojen, jako přídavek dal znovu "závěr" / a zpíval si s sebou /.
 
Druhá Rybovka 17.12. v Bavorově byla dramatická. Proč ? Velmi jednoduše proto, že onemocněl tenorista, takže pan Haymann napřed chtěl nazkoušet jakési úpravy, leč pak své rozhodnutí změnil a tenorové partie odzpívala V. Malá / navíc kromě svého sopránu /. Byla úžasná. Klobouk dolů. Zkrátka profesionál. Kdo umí, umí !
 
Třetí Rybovka tradičně 22.12. v Národním domě v Prachaticích. Sál plně obsazen, zpěváků hodně. Změna : tenorový part odzpíval Honza Kubašta / za ještě nemocného pana doktora Janovského/. Chudák, měl obrovskou trému. Ale - konec dobrý, všechno dobré.
 
 
Koncert ve Zbytinském kostele sv. Víta , se uskutečnil 28.12. . Ne, že by bylo zrovna "narváno", ale i tak. Ti kteří přišli, nelitovali. Koncert zahájil pan starosta Josef Furiš, přítomen byl i pan farář. Ten byl tak laskav, že umožnil zájemcům ze sboru výstup na barokní - a pozor ! - dvojpatrový kůr. Spolu s námi vystupovala i M. Pivoňková s kytarovým doprovodem D. Holce.
     
 
Tento rok proběhlo 25 koncertních vystoupení sboru. Většinu programů uváděl J. Černý.

 

Adventní a vánoční čas

1.12. jsme navštívili domov důchodců Mistra Křišťana v Prachaticích.  / Dámy si premiérově oblékly nové tmavozelené halenky, doplnily je pravými jabloneckými perleťovými korálky /.

Obyvatelé domova si koncert velice užili, zpívali s sebou a po skončení ještě osobně děkovali za příjemné odpoledne.

I nás potěšil jejich vděk.

 

V neděli 4.12. se konal už 4. společný koncert s dětmi z MŠ Strunkovice nad Blanicí. / v jedné třídě tam působí naše členka Majka Malá / Tradičně příjemné odpoledne, bezprostřednost dětí, to všechno máme moc rádi. / Děti převlečené za čertíky pobavily kdekoho. Jeden chlapeček na celý sál konstatoval, že mu nefungují rohy. Měl pravdu. Nesvítily. /

Od pana starosty Karla Matějky jsme dostali každý po gerbeře, pár barborek a i jmelí na někoho vyšlo. Od dětí z MŠ jsme dostali všichni Vánoční přáníčka a my jsme jim to oplatili čokoládovými zvonečky.

 

Předvánoční koncert jsme měli poprvé i v Bělči. Koledy zabraly, museli jsme i přidat. Dostali jsme malé občerstvení a od nás p. místostarostka Záhorková, které tu veškerou slávu ve Bělči zorganizovala,našla pod stromečkem zástěru s logem České písně. Líbila se jí.

 

Nedělní koncert 11.12.  se konal v Záblatí, tentokrát v kostele. Bylo plno. Kromě tradičních zpěvů zazněly i úplně žhavé novinky našeho repertoáru. Po koncertu se šlo se světýlky na náves, kde pan starosta rozsvítil 3. svíci / vlastně světlo / na adventním věnci. Proudem pak tekl čaj i punč. / jen naši řidiči aut si punč museli odříct. Za nás, kteří jsme ho ochutnali, musíme konstatovat, že byl výborný. Děkujeme za vše p. Emilce Vopelákové z obecního úřadu v Záblatí.

 

1. adventní neděli, 27.11. , jsme stihli hned dvě vystoupení. První bylo ve Strakonicích. Počasí sice bylo deštivé, ale i tak si přišlo plno lidí s námi zazpívat koledy. A jak by ne, vždyť drtivou část tvořily  nejznámější česky zpívané koledy.

Ze Strakonic jsme se přesunuli do Lhenic. Tam bylo o poznání chladněji ( balónky letos vítr zaháněl i mezi členy sboru ), studený vítr nás neúprosně profukoval, začínalo mrznout. problémy byly trošku s tím, že jsme neviděli do not, takže všechno zpaměti.
A novinka : na závěrečnou směs Krčkových koled jsme měli rozsvícené /elektrické/ svíčičky. Líbily se. Oba koncerty řídila Marcelka Pehelová.

Vzpomínkový večer

Vzpomínkový večer - věnovaný našim zemřelým členům se uskutečnil 10. listopadu v aule gymnázia. Spolu s námi účinkovala Pošumavská komorní filharmonie pod vedením K. Haymanna. Naše samostatné skladby dirigovala Marcelka Pehelová.

Koncert k výročí vzniku Československa

28. 10. se konal již náš 5. koncert k výročí vzniku samostatného Československa. Poprvé jsme ho konali v kostele a tentokrát i za spoluúčasti sborů z Písku a Horní Plané. Koncert byl pestrý a zdařilý a spokojenost na všech stranách.  

Mezinárodní sborový festival hudebního romantismu

V letošním roce (15.10.) jsme se opět zúčastnili Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu. Měli jsme koncert v zámecké kapli sv. Josefa ve Vimperku. Spolu s námi vystupovaly další dva sbormistrovy sbory - Sonitus Písek a Musica viva Horní Planá. Kaple byla plná spokojených posluchačů, sotva jsme se i my vešli. Následující den (16.10.) se polovina sboru zúčastnila generální zkoušky a následujícího koncertu ve Vlachově Březí. Jeli jsme hlavně podpořit PKF, neboť skladby orchestru umíme.

Festival Singen macht Spass

Začátkem měsíce října (8.10.) jsme se zúčastnili Festivalu Singen macht Spass v rakouském Bad Leonfeldenu, kde jsme vystupovali s tamním partnerským sborem. Každý sbor měl svůj program a pár skladeb jsme provedli společně. Musíme konstatovat, že náš program je opravdu rozmanitý. Naše řady však prořídly díky nemocem. Zejména sopránů bylo málo, ale držely se, což uznal i sbormistr.

 

Itálie - Porto Santa Margherita

Část členů sboru navštívila začátkem měsíce září slunné italské pobřeží, a to Caorle. Stihli jsme 2 zkoušky , 1 koncert, výlet po Caorle a do Benátek, takže jsme se opravdu nenudili a užili si pěkný týden.

Letní soustředění v Brlohu

Letní soustředění proběhlo koncem srpna (26. - 28.8. 2016) . Nově jsme nacvičili 2 německé skladby (kánony), některé skladby jsme "oprášili", 10 skladeb připravili na koncert, který se konal v sobotu 27. 8. v místním kostele sv. Šimona a Judy.  O koncert nás požádali místní občané, nemohli jsme je tedy zklamat. Koncert se vydařil, posluchači (i my) byli spokojeni.

Libínské Sedlo - sv. Anna

Duchovní hudba v podání České písně zazněla v kostele na Libínském Sedle dne 23. 7. před svátkem sv. Anny. Jako naprostou novinku sbor uvedl Lukášovu Lacrymosu. Jako tradičně byl kostel zcela plný a spokojenost zářila na všech stranách.

Vítání léta

Sbor se zúčastnil akce Hudební altány, aneb vítejte léto s Českou písní - první letní den (21.6.2016). Koncertovalo se na místech:  Parkán, klášterní zahrada, Arkády Staré radnice. Našimi hosty byly: Parkán - flétnový soubor Skřivánek ze ZŠ Vodňanská, klášterní zahrada - sestry Šímovy a flétnový soubor Píšťalky ze ZŠ Národní, Arkády - Víly Majolenky ze ZŠ Zlatá stezka a  Maraveja. Podpořeno Městem Prachatice a Jihočeským krajem.

Mnichov

Ve dnech 10 - 12. 6. 2016 se sedm členů sboru zúčastnilo Hudebního festivalu Europa cantat (Evropa zpívá) v Mnichově. Zde se zúčastnilo 100 zpěváků ze 4 zemí. Absolvovali 2 mše a 2 koncerty v kostelích sv. Lukáše a sv. Petra. Jednotlivě se sbory přestavily při setkání v Olympijském centru, kde si kromě toho všichni s chutí zazpívali společně. Atmosféra byla skvělí a stálo to za snahu, kterou museli členové sboru do přípravy vložit.

Koncert v Sedlci 

V Sedlci jsme tento rok koncertovali již po čtvrté. Tentokrát bylo v kostele hodně posluchačů, uvítal nás pan starosta a zpívalo se nám skvěle. Nebylo to jen akustikou, sbormistr se překonával. Programem provázel Dárek Černý, který vzal s sebou i zbylá DVD věnovaná sv. J. N. Neumanovi  - to proto, že sedlecký kostel je zasvěcený sv. J. Nepomuckému.

Velikonoční mše

28. 3. proběhla v kostele sv. Petra a Pavla mše, při které jsme zpívali již tradiční skladby (Ave verum - Mozart, Gounodova mše, a Halleluja z Mesiáše). Koncert se povedl a stejně jako vždy pan Haymann (dirigent PKF) "omladil" přítomné dámy pomlázkou. Ani naši pánové neodešli bez výslužky. A protože je přestupný rok, našly se dvě odvážlivé dámy, které si sebou přinesly pomlázku.

MDŽ ve Zbytinách

Ve Zbytinách se slavil dne 5.3. Mezinárodní den žen.  V kulturní části jsme vystupovali také my. Odzpívali jsme 14 písní (z toho verbuňk Pred muzikú měl svoji premiéru). Dámy dostaly po primulce, pan starosta obdržel na oplátku zástěru s logem České písně.

Soustředění a Výroční schůze

Celodenní soustředění proběhlo dne 28. 2. 2016 v klubovně sportovní haly. Některé sklady jsme docvičili, jiné pilně "pilovali" a začali také i novou věc. Po soustředění následovala výroční schůze. Výroční zprávu přednesla Jana Holá, dále revizní zprávu Věra Čunátová. Byla odhlasována změna výše ročního členského příspěvku. Mezi jubilanty patří: Jaroslava Jiroušková, Eva Žáková, Jarmila Kadlecová .

Vyznání Prachaticím - Karel Šíp a Josef Náhlovský

25. 2. 2016 jsme měli možnost se v divadle setkat s pány Karlem Šípem a Josefem Náhlovským, kteří zde měli vystoupení. Panu Šípovi jsme přišli zazpívat Vyznání Prachaticím, jehož text napsal Karel Šíp st. (otec). Tatínek pana Šípa měl totiž k městu úzký osobní vztah, vyrůstal tady a měl tu spoustu blízkých přátel. Každoročně o letních prázdninách město navštěvoval a setkával se se svými přáteli. Hudbu složil pan Jančík, který byl také přítomen. Pánové Náhlovský a Šíp byli velmi příjemní a přátelští.

 

2015

Adventní a vánoční čas

Česká mše vánoční

Letošní rok jsme zakončili Rybovou mší  ve Ktiši (27.12.).

Náš vánoční čas si nelze představit bez Rybovy mše v Prachaticích v sále Národního domu (22.12.). Účast diváků opět bylo opět vzorná. Měli jsme z vystoupení velice dobrý pocit a na svátky jsme se rozcházeli se vzájemnými přáními všeho nejlepšího.

Spolu s PKF a osvědčenými sólisty jsme 16.12. vystupovali v Českou mší vánoční od J.J. Ryby v Kamenném Újezdě (jako tradičně zde bylo plno a příjemně).

Během adventu jsme také přispěli grantovými vystoupeními ve Lhenicích (10.12. - dirigovala Marcelka) a v Netolicích (15.12. - dirigovala Slávka), vysloužili jsme si po vánočce.

Další adventní koncertování proběhlo dne 9.12. v kinosále ve Zdíkově (společně s dětmi ze ZUŠ). Dirigovala Jana Holá (a výborně!), prokázala i herecký talent. Krásně předváděla hudební nástroje v koledě Půjdem spolu do Betléma, aby diváci věděli, co následuje v textu.

Druhou adventní neděli jsme vyrazili potěšit do Strunkovic nad Blanicí. Společně s dětmi s mateřské školy pod vedením naší členky Marušky Malé jsme divákům zpestřili adventní čas. Prvně zazněla nová vánoční píseň od Johna Lennona v českém překladu od Jiřího Korna To k Vánocům patří.

Letošní advent jsme zahájili vystoupením 29.11. ve Lhenicích (u stromu). Bylo větrno, balónky dětí s přáními Ježíškovi se napichovaly na strom a praskaly, vítr odnášel náš zpěv i Vaškův hudební doprovod, ale líbilo se obojí.

Mezinárodní festival romantismu

Mezinárodní festival romantismu ve Vlachově Březí jsme navštívili i letos. Zúčastnili jsme se workshopu, odpoledne jsme vystoupili v sále místní ZUŠ a večer jsme zpívali s ostatními sbory (za doprovodu PKF).

Vzpomínkový večer

Vzpomínkový večer se společně PKF uskutečnil 15.11.2015 v aule gymnázia. Zavzpomínali jsme na ty, kteří se už připojili k nebeskému chóru.

Česká píseň slavila

Odbor kultury města Prachatic pořádal 28.10.2015 koncert na počest vzniku samostatného československého státu. Pan starosta v úvodu koncertu zhodnotil současnou situaci nejen ve světě, ale zejména v našem městě. Je příjemné, že v tak složité době se Prachaticům daří i nadále budovat nová zařízení, opravovat stávající objekty, zlepšovat stav komunikací … Jistě velmi potěšitelným je mimořádně nízký stav nezaměstnanosti. 

Již tradičně na této slavností akci vystoupil smíšený pěvecký sbor Česká píseň Prachatice.  Česká píseň slavila hned dvakrát. V první části koncertu byly skladby věnovány státnímu svátku, ve druhé části sbor oslavil své – již třicáté- narozeniny.

Sbor Česká píseň byl založen 15.10.1995 panem Josefem  Maidlem – původně jako sbor ženský, který se postupně rozrostl ve sbor smíšený. Za dobu své existence absolvoval obrovské množství koncertů ať v samotných Prachaticích, blízkém i dalekém okolí, na území  celé České republiky, ale i v zahraničí. Máme úžasné zážitky z různých setkání, z mnoha přijetí na českých velvyslanectví  (jen namátkově –  v Římě, v makedonském Skopje, v Budapešti, v Rize,..), měli jsme možnost dostat se na místa, která nejsou běžně pro veřejnost dostupná (např. prostory v oxfordské univerzitě), byli jsme přijati mnoha primátory velkých měst (anglický Birmingham, francouzské Bordeaux,chorvatská Rijeka, italská Impruneta,..). Zrealizovali jsme nespočet projektů, máme úzké kontakty s našimi sousedními příhraničními sbory z Německa a Rakouska. Pořádali jsme festivaly, kterých se zúčastnily i  dětské či mládežnické soubory různého typu. Prostě – je opravdu na co vzpomínat! V předsálí sálu Národního domu měli posluchači možnost si pouhé střípky ze života sboru prohlédnout na fotografiích a dalších dokumentech sboru. Jednalo se opravdu o velmi malý výběr, protože tolik výstavních panelů, kam by se historie sboru vešla, prostě nemáme!

Vraťme se k slavnostnímu koncertu. Bylo velmi příjemné, že všichni naši bývalí sbormistři či manželky sbormistrů, kteří  již nejsou mezi námi, přijali naše pozvání a koncertu se zúčastnili. Při výběru skladeb jsme se snažili vybrat každému sbormistrovi takovou skladbu, kterou měl buď on velmi rád (lidová Bude večer pro pana Maidla) nebo se kterou se pojí silný zážitek sboru (traditional Když hynou stáda v úpravě Lukáše Holce či  Signore delle cime, což je skladba, kterou zpíváme společně s Pošumavskou komorní filharmonií). Přítomní sbormistři si „své“ skladby sami oddirigovali.

Hostem večera byl Klarinetový soubor Jana Hovorky, který předvedl tradičně velmi profesionální výkon . Kromě samostatně provedených skladeb jsme si společně zazpívali  skladby pana Františka Jančíka – Merlon a závěrečnou skladbu celého koncertu Vyznání Prachaticům. 

Co nás čeká v nejbližší době? Nejbližším koncertem, na který srdečně zveme všechny posluchače, bude  vzpomínkový večer na naše bývalé členy, kteří na nás hledí z hudebního nebe. Společně s Pošumavskou komorní filharmonií vystoupíme v aule prachatického gymnasia 19.11.2015. Posledním letošním prachatickým vystoupením bude vánoční koncert, kdy opět za doprovodu Pošumavské komorní filharmonie uvedeme mši Jana Jakuba Ryby Hej mistře – i letos se bude koncert konat 22.12.2015 v sále Národního domu.

Na závěr mi dovolte, abych Vám –posluchačům, i nám - zpěvákům České písně popřála ještě mnoho krásných koncertů a zajímavých projektů.

Jana Holá, předsedkyně sboru

Zpíváme společně

V rámci tohoto projektu jsme přispěli dvěma vystoupeními s to 20.10.2015 ve STROOMu Dub a dne 26.10. 2015 v Žernovicích. Program se tentokrát víceméně skládal z lidových písní.

Koncert k oslavě 80. narozenin pana Jančíka

V městském divadle se dne 9.10.2015 konal koncert k oslavě 80. narozenin pana Františka Jančíka. Koncert byl poměrně dlouhý, účastnila se ho řada vystupujících. Náš sbor přispěl skladbami Eště som sa neoženil, Široký, hluboký, Tálinský rybník, Merlon a Vyznání Prachaticím. Poslední dvě zmíněné skladby nás doprovodil Klarinetový soubor Prachatice. Dirigovala Marcela Pehelová.  

Projekt "Zpíváme společně"

Prvním vystoupením uvedeného projektu bylo zpívání na plese seniorů v Národním domě. Zazpívali jsme několik lidových písní (premiérově Což se mně má milá). Dále jsme podpořili 2 zpívající postižené dívky ( z Netolic a Stroomu Dub).

 

Podzimní střípky

Jednou ze zářijových zkoušek jsme měli velmi pestrou. Navštívili nás turisté z Holandska. Po naší zkoušce jsme jim zazpívali řadu písní. Zajímavostí bylo, že znali 3 písně (Shalom aleichem, Hava nagila, I was glad), které si zazpívali s námi.

Náš sbor přispěl k oslavám 150. let trvání gymnázia skladbou Gaudeamus na Velkém náměstí v Prachaticích.

Městské podzimní slavnosti

Naše první vystoupení po prázdninách se konalo v rámci Městských podzimních slavností. Jejich program jsme zpestřili "voničkou" lidových písní.

 

Letní soustředění

Při letošním letním soustředění jsme tentokrát využili klubovnu městského sportovního zařízení. Začali jsme v pátek 28.8. 2015 a pokračovali  jsme až do neděle 30.8.2015. Bylo nás celkem 30 a odvedli jsme pěkný kus práce. Jen letošní horko nás trochu potrápilo, ale to jsme zvládli. Opakovali jsme 11 písní, jednu docvičovali a samozřejmě také nacvičovali skladby nové.  Soustředění vedli oba sbormistři.

 

Dny duchovní hudby

V letošním roce jsme měli tu čest  zahájit koncertem již XX. ročník Dnů duchovní hudby v Prachaticích. Zahajovací koncert proběhl dne 4.6.2015 v kostele sv. Jakuba,  my jsme zazpívali 2 písně a capela pod taktovkou Marcely Pehelové.  S orchestrem PKF pod taktovkou Karla Haymanna  jsme zazpívali skladby Jižní Čechy a Kantáta sv. Jan Nepomuk Neumann. Vzhledem k blížícím se 80. narozeninám Františka Jančíka byl tento koncert věnován právě jeho skladbám.

Koncert - HUSINEC

 Koncert v Husinci se uskutečnil dne 30.5.2015 u příležitosti slavnostního otevření národní kulturní památky - Centra Mistra Jana Husa. Vše se konalo v rámci oslav 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Akci byl přítomen i premiér republiky, ministr kultury, ministr průmyslu a obchodu, hejtman Jihočeského kraje, patriarcha CČHS a další VIP hosté. My jsme přispěli koncertem složeným ze 12 skladeb včetně státní hymny. Na té jsme si dali obzvláště záležet.

 

Výroční schůze

Výroční schůze se konala dne 19.4.2015. Účast: 37. Byla zhodnocena organizační, tak i ekonomická činnost sboru, členové byli seznámeni s programem a plány na letošní rok.

 

Velikonoce

Velikonoce s Českou písní byly opět ve znamení zpěvu. Dopolední zpívání při mši v kostele sv. Petra a Pavla na prachatickém hřbitově s Pošumavskou komorní filharmonií pod taktovkou Karla Haymanna je již tradicí. Ovšem ne vše bylo tradiční.  Třeba počasí - zatáhlo se a sněžilo. A také pan farář připravil pro všechny přítomné dámy překvapení, při odchodu všechny dámy vyšupal pomlázkou a všem odchozím podal ruku.  Odpoledne se sbor přesunul na Libínské Sedlo, kde v kostele sv. Anny je atmosféra vždy velmi příjemná. Uvedli jsme dokonce tři premiéry. A co je hlavní, že koncert potěšil obě strany - posluchače i zpěváky.

 

 

Česká píseň v Maďarsku


Celkem 20 členů sboru ČP strávilo druhý březnový týden v Budapešti. V plánu byla účast na předposledním workshopu projektu SOL (Singing Omni Level) ve městě Diósd. Náš soubor se rozhodl spojit příjemné s užitečným a pobyt jsme si na vlastní náklady prodloužili. 

 Na cestu jsme se vydali 8.3. ráno a už večer jsme si vyšli na večerní prohlídku blízkého okolí místa ubytování v Budapešti. Došli jsme k nejkrásnějším lázním Gelért, obdivovali jsme panorama citadely a cestou zpět jsme si prohlédli v jedné pasáži obchodního centra dva velké plastické modely města. 

 Tři dopoledne jsme zkoušeli v pronajatém sále hudební školy. Pondělní odpoledne jsme věnovali částečně prohlídce okolí zemědělského muzea, kde jsou shromážděny ukázky architektonických slohů od románského přes gotiku a další až k secesi. Náhodně jsme se dostali i ke kladení věnců na náměstí Tisíciletí. Pak jsme směřovali do nejrozsáhlejšího komplexu lázní Széchenyi (18 krytých a venkovních bazénů, řada saun).

Úterní odpoledne částečně patřilo návštěvě Českého centra, kde je zároveň  i sídlo našeho velvyslanectví. Provázel nás programový referent Robert Gál, ukázal nám reprezentační prostory, knihovnu a kinosál. Následně jsme šli na univerzitu ELTE, kde jsme měli koncert pro studenty bohemistiky, sestavený z lidových písní. Koncertu se zúčastnil i pan Milan Peprník, velvyslanec ČR. Pan velvyslanec byl naším vystoupením uchvácen, rovněž si s námi zazpíval. Po koncertě jsme se ještě vydali k největší synagoze v Evropě, prošli jsme si židovskou čtvrť a za šera jsme se vrátili do rezidence Práter. 

Středeční odpoledne jsme opět strávili v lázních pro nabrání dalších sil.

Čtvrteční den, ačkoli bylo nepříznivé počasí, jsme dopoledne strávili další prohlídkou města, prošli jsme se po nejznámější a nejdražší třídě Váci a skončili jsme v největší městské tržnici. Odpoledne jsme v krojích odjeli do první české restaurace Ferdinand, která slavila 5. výročí svého otevření. Přivítal nás její majitel Martin Imre. Naše vystoupení dotvářelo žádoucí atmosféru k danému výročí. Mezi hosty byl i pan velvyslanec a další významní hosté. 

V pátek dopoledne jsme byli v lázních Dandár. V podvečer byl zahájen workshop v nově otevřeném hotelu Leonard. Sešlo se přes 80 účastníků ze 7 zemí EU. S převážnou částí účinkujících jsme se dobře znali. Seminář vedla sbormistryně Szabó Katalin. Velice jsme ocenili její práci a přístup. Také její asistent, který vedl hlasová cvičení, nás svými metodami zaujal. 

Sobotní dopoledne patřilo zpěvu. Nově se více pracovalo se skladbami Nunc dimittis (P. Tóth) a Esti dal. Na odpoledne přichystal hostitelský sbor pro zahraniční účastníky prohlídku některých pamětihodností v Budapešti. Náš sbor si připravil vlastní program. Zamířili jsme na Budu – hrad, prohlédli jsme si Rybářskou baštu, shlédli jsme na Dunaj a mosty. Cestou zpět jsme si obhlédli budovu Parlamentu.

Vyvrcholením pobytu byl nedělní koncert ve městě Diósd u Budapešti, kde sídlí hostitelský sbor. Po dopolední zkoušce se všichni účastníci workshopu setkali s panem starostou města Diósd, který ocenil význam mezinárodního projektu SOL. Odpolední koncert za účasti místních celebrit byl velice zdařilý. 

Po koncertě následoval závěrečný večer v Budapešti spojený s vystoupením folklorního tanečního souboru a předáváním certifikátů. Před úplným koncem závěrečného večera si spolu sbory ještě s chutí zazpívaly. 


        Mgr. Libuše Dortová

 

 

2014

 Adventní čas

Poslední koncert se konal v kostele sv. Štěpána na Libínském Sedle. I přesto, že nás tentokrát bylo opravdu málo, koncert se vydařil a atmosféra byla příjemná. Lidé si program užili a nakonec byla spokojenost na obou stranách.  Programem provázela L.Dortová.

Třetí adventní neděli jsme věnovali svým koncertem prachatickému publiku. Koncertování na Velkém náměstí přálo počasí, posluchači byli spokojeni především tím, že nejvíce skladeb zaznělo v češtině.  

Rybovu mši vánoční jsme v letošním adventním čase zazpívali ještě v Kamenném Újezdu a Prachaticích společně s PKF.  Do Prachatic nás opět přijel podpořit člen píseckého Sonitu Michal Škarka.  Až na drobné organizační změny v postavení sboru, které jsme z pozice dirigenta orchestru opravdu nečekali,  se přesto  mše v Prachaticích povedla a posluchači byli spokojeni.  V letošním roce si sopránové sólo zazpívala slečna Malá, která působí v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.  Sopránová sólistka Maruška Krejsová (Weissová) očekává v lednu přírůstek do rodiny. Držíme ji všichni palce, ať vše dobře dopadne.

Plzeňské Peklo nás v letošním roce hostilo 15. prosince. Naše řady přišel opět posílit náš bývalý člen Ondra Rinke. K našemu velkému překvapení se ukázalo, že vlastně celý koncert stojí na našem sboru. Z plzeňského sboru přišel 1 tenor, 4 soprány a 2 alty. Rybovu mši dirigoval p. Šmolík mladší. Peklo jako tradičně bylo plné a zpívalo se nám pěkně, takže jsme odjížděli s dobrými pocity.

Druhý adventní koncert se konal ve Strunkovicích nad Blanicí v kinosále. V programu s námi účinkovaly i děti z místní mateřské školy spolu s paními učitelkami.

První adventní koncert  jsme měli v kostele sv. Prokopa na strakonickém hradě. Před samotným začátkem zapálil místní farář páter Löfmann 1. adventní svíci, pak promluvil starosta a po něm představitelka KISu. Slovem provázel Dárek. Koncert byl složený z tradičních koled i jiných skladeb. Podpořit nás přijela i členka píseckého Sonitu Pavla Nedělková.

 

Vzpomínkový večer

Již  potřetí v pořadí , jsme poslední listopadový čtvrtek, společně s PKF (Pošumavskou komorní filharmonií)  uskutečnili vzpomínkový večer věnovaný zemřelým členům obou těles. Společně jsme provedli skladby z Mozartova Requiem Dies irae a Lacrymosa, de Marziho Signore delle cime, 1. část České písně B.Smetany i Verdiho sbor z opery Nabucco. PKF představila skladbu M.A.Charpentiera Te Deum a 4. tanec ze Slovanských tanců A.Dvořáka. Česká píseň premiérově představila skladbu Vyznání Prachaticím (text Karel Šíp st. , hudba František Jančík) a dále skladby Cantate  domino a Fiat pax. Večerem provázela Libuše Dortová. Mezi oběma bloky mohly přítomní vidět videonahrávky, které připravil Pepa Malý.

 

Koncert k 96.výročí Dne vzniku samostatné ČR

Již potřetí jsme v sále Národního domu uskutečnili koncert. Tentokrát jsme měli bohatý program. (20 čísel + jedno bonusové). Skoro premiérově zazněla Lukášova Tolita toten. Úplnou novinkou byl přídavek v podání skladby Hallo Django.

Soustředění - Volary - 19.9. - 21.9.2014

Už podruhé jsme zakotvili v městském hotelu Bobík ve Volarech. Naše chvály z minulého pobytu se opět potvrdily. Opakovaly se staré věci a nacvičovaly nové. Zvládli jsme Jančíkovy skladby Tálinskej rybník (někteří už znali z Puly) a Vyznání Prachaticím (na slova Karla Šípa st., otce baviče Karla Šípa). Přidali jsme i většinu z Lukášovy Lacrymosy. Pekelně jsme se soustředili a pobyt jsme si užívali, jak se patří.

 

Městské podzimní slavnosti

Tyto slavnosti probíhaly ve dnech Světového kulturního dědictví. Dne 13.9.2014 jsme se jich zúčastnili krátkým vystoupením na Velkém náměstí. Program tvořily lidové písně, Dvořákovy skladby i 2 izraelské.

 

Rozkvetlé Cehnice - 17.7.2014

Po našem nedávném velikonočním koncertě jsme Cehnice navštívili se svým vystoupením znovu. Zmíněná obec byla oceněna v rámci EU, a proto měla celodenní kulturní program dne 17.7.2014, jehož součástí jsme byli také my.  V téměř hodinovém programu jsme představili hlavně lidovky a speciálně kvůli Italovi v porotě jsme přidali Signore delle cime. Bylo milé, když Ital v porotě si zpíval s námi. Hlavní program uváděla Valerie Zawadská.  A došlo i k navázání nového kontaktu v rámci spolupráce se sborem, no uvidíme, zda z toho něco bude.

Koncert duchovní hudby - Záblatí - 3.7.2014

Na tomto koncertu jsme byli jedni z vystupujících, spolu se smíšeným studentským pěveckým sborem Schola cantorum , klavíristkou L. Žižkovou a zpěvákem Petrem Kolářem.

Zahraniční zájezd do chorvatské Puly - 19.-28.6.2014

Sbor v červnu vyrazil do chorvatské Puly . Jak známo, chorvatské pláže nemají písek, takže jen samý kámen, ale za to moře bylo čisté, hluboké i když chladnější. Je přeci jen ještě červen.  Celý program byl  ve znamení zkoušek a poznávání.  prohlídka podzemní - výstava amfor a starých lisů na víno a olej. Sportovně založení vyrazili na Kamenjak, kde navštívili jeskyně, večery většinou doplnily zkoušky.  Jelikož v letošním roce slaví Pula 3000 let svého trvání, bylo zde mnoho kulturních akcí,  jednou z nich byl náš koncert na náměstí, po jehož skončení nás sbor KVD Brajša Rašan pozval na malé posezení. Mimo jiné mají ve sboru spoustu mužů a zpívají opravdu dobře.  Náš sbormistr nás velmi překvapil , ukázal se jako schopný šéfkuchař.  Připravil pro nás rybí hody, ryby upravil vskutku královsky a také nás pohostil pečeným jehněčím. Sklidil velký úspěch.  Opět máme zase na co vzpomínat.

Koncert - Sedlec - 18.5.2014

Koncert v kostele v Sedlci se uskutečnil v neděli a abychom nepřišli o zkoušku, spojili jsme vše dohromady. Koncert začínal od 18.00 hodin. Měli jsme v něm převážně samé premiérové skladby, sbor podal velký skvělý výkon, zpívalo se 70 minut.  Posluchačů, pravda, nebylo zas až tak moc, ale ti co stáli před kostelem po koncertě si pochvalovali a  obdivovali sbor, jak dlouhé texty umí zpaměti.

Velikonoční koncert  - Cehnice

Tento koncert se konal 18.4.2014. Koncert se uskutečnil v místním sále kulturního domu, dirigování se tentokrát ujala Marcela.  Přijetí bylo milé a srdečné. Představili jsme kromě našich tradičních lidovek také 3 skladby z projektu SOL.  

 

Tradiční velikonoční mše v kostele sv. Petra a Pavla

 Na velikonoční pondělí (21.4.2014) proběhlo tradiční velikonoční zpívání při mši v kostele sv.Petra a Pavla společně s PKF pod vedením Karla Haymanna. Překvapením bylo vystoupení profesorky Libuše Voběrkové z AMU Praha, která zazpívala Mozartovo Jubilate Jesulate a v duu s MUDr. Václavem Janovským představili další skladbu. Ze strany sboru zaznělo neodmyslitelně patřící Ave verum a Halleluja z Mesiáše.

Výroční schůze 

Výroční schůze  se letos konala 14.3.2014. Na začátku jsme zpívali Jižní Čechy pana Jančíka, to abychom mohli poslat nahrávku 8 sborům projektu SOL do zahraničí. Pepa nahrával, Marcelka doprovázela, Vašek dirigoval a všichni zpívali o sto šest, ovšem i tak nám to trvalo dost dlouho. Jana Holá přednesla zprávu o činnosti sboru, Dárek nám sdělil termíny některých dalších akcí, Věrka Čunátová nás seznámila s revizní zprávou. Dostali jsme dárky - skládací deštníky s logem sboru, chňapku a zástěru s logem. Pak se zpívalo, rozprávělo a veselilo. O čtyřruční hře na klavír vědí všichni, ale my měli šestiruční. (Pan Jančík, Vašek a Lukáš se přímo vyžívali a také mačkali před klávesnicí, jen aby se tam vešli.) Velkým oslavencem byl pan Hromádka. Krásných 85 let v plné síle. Blahopřejeme! Nejvytrvalejší hrstka členů vydržela až do dvou hodin ranních. Tak se jim tam líbilo!

Jarní soustředění

Jarní soustředění se konalo ve dnech 28.2. - 2.3.2014 a účastnilo se ho 28 našich + dokonce dorazil i písecký Michal Škarka. Ubytovaní jsme byli v nově zrekonstruovaném hotelu Bobík a bylo to skvělé. K dispozici jsme měli zkušebnu a byli jsme tam velice pilní. Nacvičili jsme úplně celou kyperskou skladbu Io pean /řečtina byla opravdu náročná/. Docvičili jsme maďarskou skladbu Dormi Jesu,  více jak půlku skladby Rise up, my love, opakovalo se Fiat pax, O, Jesu dolce,  Kolysanka a Tolita toten. V sobotu jsme se za poledne vydali obhlédnout masopustní průvod. Některé masky prostě neměly chybu. Na večerní posezení nám v pátek moc sil nezbylo, ale promítalo se. Sobotní posezení bylo již tradičnější. Vašek a Lukáš hráli na klavír a na klávesy, Dárek na housle, zpívalo se, vyprávěly se vtipy a veselé příběhy.

 

2013

 Adventní a vánoční čas

Adventní a vánoční čas byl ve sborové činnosti v letošním roce méně náročný než jiných letech. Prvním vystoupením, poněkud nezvyklým, bylo naše vystoupení na Lipně 14.12.. Lipno bylo skutečně pod sněhem, jedině inverze trošku kazila skvělé dojmy. V odpoledním čase jsme zpívali 2x - u lanovky a ve Foxparku. V pozdních večerních hodinách jsme vyrazili na Stezku  korunami stromů. Vítr svištěl o sto šest, mráz také nezůstal pozadu, prostě jako v pohádce.

Následovalo vystoupení , dá se říci, že již tradiční, v Plzni v Pekle. Opět náš sbor posílil náš bývalý člen Ondra Rinke. Kromě Rybovy mše jsme ještě zpívali nově nacvičené skladby. Jedna perlička: na začátku vystoupení jakýsi plzeňský duchovní vystoupil a na zahájení koncertu pronesl tato památná slova: "Dostalo se mi té cti, že mohu ještě zaživa promluvit v Pekle". (vtipné)

Rybovu mši vánoční jsme tentokrát zpívali opět v Kamenném Újezdě, v Bavorově, v Prachaticích a ve Strašíně.  Sólisty, kteří  své party zpívají již pravidelně (M.Weissová, M. Pivoňková, MUDr. Janovský a V. Toms), posílila v Bavorově a ve Strašíně Vlaďka Malá.

Vlastní koncerty sboru, ve kterých z repertoáru převažovaly hlavně koledy, se uskutečnily  v Prachaticích u stromu a na Libínském Sedle.

2. vzpomínkový večer

2. vzpomínkový večer věnovaný zemřelým členům České písně se uskutečnil v pátek 22.11.2013 v aule prachatického gymnázia. Spolu s námi vystupovala opět PKF pod vedením Karla Haymanna.  Zahájili jsme 2 částmi z Mozartova Requiem - Dies irae a Lacrymosa. Pak jsme zpívali samostatně 5 skladeb (Locus iste, Pater noster, Vyběhla bříza, Graduale a Cantate Domino). Tentokrát samostatnou část dirigovala Marcela Pehelová. Filharmonie pak přednesla 2. a 4. větu z Haydnovy Symfonie D-dur a následovaly 3 písně s orchestrem: 1 věta z České písně od Bedřicha Smetany, italská skladba Signore delle cime a sbor otroků z Verdiho Nabucca. Koncert byl návštěvníky patřičně oceněn.

 Slavnostní koncert k 95. výročí vzniku Československa

28.10.2013 jsme uskutečnili (již v pořadí 2.) slavní večer k 95. výročí vzniku samostatného Československa. Koncert se konal ve společenském sále Národního domu. Členů sboru se sešlo 34, což se dá považovat v poslední době za rekordní účast. Naše řady posílila ( a tím nás zachránila) paní Libuška Holcová. Program zahájil slavnostním proslovem starosta města, ing. Martin Malý. Na koncertě zaznělo 19 skladeb, některé nověji nastudované (např. izraelská píseň Hava nagila), jiné ještě málo uváděné (Merlon od Františka Jančíka) a všichni s napětím očekávali premiéru skladby Jižní Čechy (slova František Bartošek, hudba František Jančík).  Jelikož naše druhá sbormistryně se nemohla koncertu zúčastnit a tím byl i ohrožen klavírní doprovod premiérové skladby Jižní Čechy, požádali jsme právě Libušku Holcovou a ta byla tak obětavá a v krátkém čase skladbu nastudovala, tím jsme byli zachráněni a Jižní Čechy byly posluchačům představeny ve své plné kráse. Závěrečné Youngovo Alleluia  znělo opravdu majestátně  jako OSLAVA.

Libuše Dortová

 Mezinárodní sborový festival

12. ročník MSFRH ve Vlachově Březí se v sobotu 12.10.2013 zúčastnilo z našeho sboru 22 členů. Tentokrát jsme věnovali festivalu celý den.  V dopoledních hodinách se konal workshop sborů pod vedením dirigenta PKF pana Karla Haymanna. Nacvičovala se skladba Česká píseň I. - III. část od Bedřicha Smetany, části Kyrie a Gloria z Gounodovy mše  C dur a také Verdiho sbor otroků z opery Nabucco.  Po obědě náš sbor zazpíval u kašny 2 písně jako doprovod vzpomínkové akce na prof. Václava Matouška. Odpoledne  začal v novém komorním sále ZUŠ program sestavený z vystoupení 12 přítomných sborů (z Hradce Králové, z Loun ad.) . Hlavní večerní program doprovázely hvězdy ze zahraničí , a to arménská sopranistka Ani Vardanyan a Petra Cortijo Aragonés, která vystoupila na příčnou flétnu. PKF vystoupila se 3 komorními skladbami a pak na závěr vystoupily všechny sbory s nacvičenými skladbami.  Takže jsme téměř celý den věnovali hudbě. A tak to má být.

Libuše Dortová

 

Soustředění - Přední Výtoň

Tradiční skoro podzimní soustředění se tentokrát konalo od 6. do 8.září v Přední Výtoni. Ubytováni jsme byli v penzionu U Lipna. Počasí nám přálo - slunečno, azur, takže i procházky byly fajn. V sobotu se dokonce našly odvážlivkyně, které si byly v Lipně zaplavat, jiní dali přednost vycházce a zbylí poseděli za penzionem a hezky si  popovídali.  Zkoušelo se dost, Jana H. to tipla na takových 5 zkoušek. Opakovalo se, pilovalo a úplně nově jsme začali nacvičovat nejnovější skladu pana Jančíka Jižní Čechy, kterou bychom (snad) měli dávat už na konci října. Dvě večerní posezení byla jako vždy veselá, věnovaná vtipům, vyprávění, muzicírování a zpěvu. A trvala přes půlnoc. Také se k nám vrátily dvě staronové členky - Sovová a Balková, nově naše řady posílila sopránka Václavíková a Prášková.

Libuše Dortová

 

 

Česká píseň v Makedonii

Kulturní centrum Ohrid, člen EFA (European Festivals Association), pozvalo náš sbor k účasti na mezinárodním nesoutěžním festivalu pěveckých sborů. Dosud se tohoto festivalu nezúčastnil žádný český sbor, proto bylo pozvání pro nás i výzvou. Festivalu se zúčastnilo celkem 11 pěveckých souborů, a to z Bulharska, Polska, Srbska, Slovinska, Švédska i domácí Makedonie. Vystoupení jednotlivých souborů bylo velmi pestré, úroveň jednotlivých sborů byla vysoká. Snad nejvíce nás zaujal polský chlapecký sbor a studentský smíšený pěvecký sbor ze Švédska. V rámci festivalu byly uspořádány dva hlavní koncerty, jejichž obsahem byla buď popová hudba nebo lidové písně. Další část festivalu se odehrávala přímo ve městě Ohrid formou  open-air koncertů na libovolných místech města. Ohrid je město festivalů, je tím vyhlášeno, obyvatelé i turisté jsou na tento způsob koncertů zvyklí. Velmi jsme přivítali možnost porovnat repertoár a jiný způsob práce jednotlivých sborů.

Náš sbor má široký repertoár, ale i přesto jsme nacvičili k této příležitosti řadu nových skladeb. Přibyly písně izraelské, maďarské, latinské ….

Na dlouhou cestu do Makedonie se vydal sbor posílený členy píseckého Sonitu a pelhřimovského Záboje v sobotu 15.6. Bydleli jsme v rozsáhlém hotelovém komplexu Desaret na břehu Ohridského jezera, asi 15 km jižně od Ohridu. Denně jsme zkoušeli a využívali překrásného ohridského moře, jak říkají Makedonci svému jezeru, zapsanému stejně jako samotné město v UNESCO,  ke koupání a odpočinku.

Samozřejmě jsme si našli čas i k seznámení se  s překrásným okolím. Ohridem nás provázel sám ředitel festivalu pan Zoran Strezovski. Městu říkají balkánský Jeruzalem, protože je v něm 365 kostelů. Prošli jsme si staré město s jeho nejstarší částí, nazvanou  Cinar,  pevnost cara Samuila (se zbytkem tříkilometrových hradeb) s úžasným výhledem na město i jezero, chrám svaté Sofie, antické divadlo, Plaosnik, kostel sv.Jana,……     Nedaleká  Struga je moderní a vyhledávané letovisko s řadou hotelů a pláží. Přímo v centru města vytéká řeka Černý Drim (Crn Drim). V osadě Kalistha jsme si prohlédli kostel Matky Boží s černou Madonou i jeskynní klášter. Krásným zážitkem pak byl sobotní výlet lodí po jezeře s ostatními sbory, kdy jsme navštívili významný klášter sv.Nauma, opalovali se na písečné pláži a prohlédli si vodní muzeum.

Středu 16.6 jsme věnovali návštěvě Skopje.  Byli jsme přijati panem velvyslancem Miroslavem Ramešem přímo na  velvyslanectví. Setkali jsme se také s panem konzulem Pavlem Duchoněm i s dalšími pracovníky velvyslanectví. Milým průvodcem po Skopji byl pracovník velvyslanectví Dragan Kozlovski, který vystudoval bohemistiku na místní státní univerzitě. Před 50-ti lety bylo město zničeno zemětřesením a jeho výstavba nadále pokračuje. Upoutávají hlavně četné velké sochy od klasických až po moderní. Mnoho zemí pomáhalo obnovit zbořené město, např. turecká strana postavila velkou mešitu Mustafy paši, kterou známe i ze seriálu Sultán. Peníze poskytla i Česká republika a od té doby je ve Skopje Pražská ulice.

Velvyslanectví uspořádalo koncert našeho sboru v památníku Matky Terezy na bulváru Macedonia. Matky Terezy si Makedonci velice považují, o čemž svědčí nejen výstavný památník, ale i jejích mnoho soch. Pan velvyslanec se po koncertu vyjádřil o našem vystoupení velmi pochvalně. Přiznal, že nečekal tak vynikající výkon, tím spíše, že jsme za sebou měli celodenní prohlídku města v téměř 40-ti stupňových vedrech. Krátce po příjezdu do Čech nás čekal jeho děkovný dopis..

Poznali jsme další zemi, navázali kontakty a zanechali dobrý dojem jak o naší kultuře, tak o našem sboru. Město Prachatice z České republiky tak vstoupilo v povědomí i za několikerými hranicemi. Zahraniční cestu sboru finančně podpořil Jihočeský kraj a město Prachatice.

 Libuše Dortová, Jana Holá

 Vydařená 3 prachatická setkání se zpěvem a hudbou

Náš sbor v sobotu 8. června pořádal akci  v centru města nazvaná 3 prachatická setkání. Po zahájení u kašny na Velkém náměstí se dopoledne koncertovalo a zpívalo v altánku hospicového parku, před kostelem sv. Jakuba a u fontánky Olbrama Zoubka pod hradbami. Představily se zde hudební tělesa - pořádající Česká píseň, klarinetový soubor Prachatice, dětský pěvecký soubor Ševel z Volyně, seskupení Zbytinské baby, prachatická Maraveja a flétnový soubor prachatické ZŠ Národní Píšťalka. O věrné posluchače opět nebylo nouze.

 

Galerie O. Hayek v Prachaticích

   2.5. se uskutečnil zajímavý projekt v galerii O.Hayeka v Prachaticích. Náš sbor vystoupil s 11 skladbami ( poněkud jsme zkrátili program ) a spolu s námi vystupovalo " torzo " divadelního souboru Rarášek při SPgŠ. Tři chlapci  velice zdařile zakomponovali  svá literárně-hudební vystoupení k našim skladbám. ( Byla s nimi, jejich vyučující dr. Ivana Bečvářová ).  

     Do galerie si našlo cestu poměrně málo lidí , nicméně doufáme , že se naučí chodit i tam. Přesto vystoupení bylo na patřičné úrovni.

   

 

Tradiční velikonoční pondělí u Petra a Pavla

Letošní tradiční velikonoční koncert na velikonoční pondělí v kostele sv. Petra a Pavla ( s doprovodem PKF pod vedením K.Haymanna) měl naprosto netradiční klimatické podmínky. Sněžilo ( a jak). I podle oblečení byste spíše čekali advent. Mše i veškeré zpěvy proběhly úspěšně a zdařile, i přestože letos, hlavní díky zimě, nebyl tak nabitý kostel. Pánové samozřejmě nezapomněli doma pomlázky, které vlastnoručně vyrobili a dámy zase neopomněly přinést pytlík s čokoládovými vajíčky.

 

Koncert na Libínském Sedle

 

Koncert na Libínském Sedle se uskutečnil na velikonoční neděli dne 30.3. 2013. Samotnému koncertu předcházela zkouška na dolním internátě SPgŠ. Že by se dalo hovořit o velikonočním počasí, to ani náhodou. Cesta připomínala zimní království. Kostel byl tradičně plný (a za to posluchačům čest a sláva). Zima tam ovšem byla také. Od úst se nám při zpěvu valila oblaka páry. Protože byly Velikonoce, připravili jsme si dvě premiéry skladeb: Alleluia od Younga a Alleluia od Thompsona. Původním slovem koncert provázela Libuška Dortová. Program se líbil, koncert se povedl a to je to hlavní.

Kantáta sv. J. N. Neumanna znovu v Prachaticích

 

Koncert k 202. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna se uskutečnil 21.3.2013 v kostele sv. Jakuba v Prachaticích. Doprovázela nás Pošumavská komorní filharmonie pod vedením Karla Haymanna. Provedení byl přítomen také autor Kantáty sv. J.N. Neumanna, pan František Jančík. Součástí koncertu duchovní hudby bylo i čtení z knihy o světci, jejím autorem, páterem Liškou, který toho času působí v Netolicích. Koncertu se zúčastnilo 32 členů sboru.

Zahraniční soustředění v německém Haidmühle

Naše letošní první soustřední proběhlo ve dnech 8.-10.3. 2013, a to tentokrát u našich sousedů v německém Haidmühle, v hotelu das Hochwald (každému doporučujeme). Společně s námi se také soustředilo několik členů píseckého Sonitu.  Plán celého soustředění se nesl ve znamení dopoledních, odpoledních a večerních zkoušek. Sobotní odpoledne jsme si udělali malý výšlap ke kapli Panny Marie Lurdské a zvonkohře. Počasí nám moc nepřálo, pršelo jen což. V kapli jsme si zazpívali asi 4 písničky, řídila Jitka, počkali jsme si na zvonkohru (jediná Maruška Jančíková píseň znala!!). Během soustředění jsme nacvičovali ( i opakovali) celkem 11 skladeb, rovněž nebyla nouze o zábavu. I našim přátelům z píseckého Sonitu se s námi líbilo.

 

Znovu ve Zbytinách

Znovu ve Zbytinách jsme byli v sobotu 26.1.2013. Sešlo se nás 22, tentokrát dirigovala Marcelka. Po zkoušce na dolním internátu se část sboru vydala auty - těch byla většina, někteří jeli vlakem (Andulka Nováků se na to vyloženě těšila, neb jak pravila, už nejméně 30 let vlakem nejela).  Zúčastnili jsme se historicky 1. setkání bývalých žáků ZŠ i současných s jejich pracovníky. Na svědomí tuto akci měl místní obyvatel pan Václav Fatka.  Na setkání byli oceněni dlouholetí učitelé tamější školy - řídící učitel pan Josef Chaloupka a jeho manželka paní Růžena Chaloupková, rovněž učitelka. (Pro ty, kteří nevědí - jsou to rodiče naší umělecké vedoucí ing. Jany Holé.) Sál v hospodě byl zaplněný do posledního místečka. Octli jsme se tam v době, kdy vystupovali malí žáčci I. stupně. My jsme nastoupili po nich (asi s 11 písněmi a průvodním slovem Dárka). Po občerstvení jsme si ještě stačili popovídat se starostou a v hospůdce jsme měli příležitost vyzpovídat "zbytinské baby".  

 

Česká mše vánoční v německém Perlesreutu.

Na pozvání z německého Perlesreutu vycestoval smíšený pěvecký sbor Česká píseň společně s Pošumavskou komorní filharmonií pod vedením dirigenta Karla Haymanna hned 6.ledna do nedalekého městečka, aby tam v kostele sv. Andrease přednesl proslulou Rybovu mši.

Samo městečko vzdálené asi 25km od Pasova je pěkně upravené a ještě bylo svátečně vyzdobeno – vánoční osvětlení v ulicích, vysoký ozdobený strom na prostranství nedaleko kostela. Kostel je gotický, trojlodní, se síťovou klenbou, vnitřní výzdoba už ale převážně spadá do období baroka, varhany na kůru okamžitě upoutají svou velikostí.

Do kostela jsme vešli postranními jižními dveřmi, tam jsme se hned setkali s místním patrně kostelníkem, který k našemu překvapení mluvil plynně česky a hned nám podával informace. Před menším oltářem vpravo stála kolébka s Ježíškem (zhruba 75cm velká dřevěná soška ležícího chlapečka oblečeného v košilce). Na oltáři vpravo stál prostý vyřezávaný betlém, ale velice realistický. Na oltářích ležely girlandy z chvojí zdobené slaměnými ozdobami.

Honosný gotický hlavní oltář bohatě zlacený je zasvěcený sv. Ondřeji. Nalevo od něj stál asi 12m vysoký strom zdobený slaměnými hvězdami o průměru 20cm. Sbor nastoupil před hlavním oltářem, před ním se rozesadil orchestr a po krátké zvukové zkoušce přesně v sedmnáct hodin jeden z místních představitelů svým proslovem a zdravicí zahájil koncert.

Návštěvníci koncertu měli na kostelních lavicích rozdané překlady Rybovy mše spolu s informacemi o skladateli a sboru Česká píseň. Koncert zahájila předehra z Te Deum Marca Antoina Charpentiera, latinsky zpívaná skladba Adeste fideles a pak už následovala samotná mše se sólisty M. Weissovou (soprán), M. Pivoňkovou (alt), V. Janovským (tenor) a V. Tomsem (bas). Podle bouřlivého potlesku se dílo setkalo s velkým ohlasem a vypadalo to, že nás posluchači nepustí.. Sólisté i dirigent obdrželi květinové dary. Pak následovalo pásmo Krčkových koled. Měli jsme možnost si všimnout, jak jejich veselé melodie přiměly posluchače se aktivně zapojit. Po pásmu zazněla ještě slavná píseň Narodil se Kristus Pán.

Mezi návštěvníky jsme poznali i dvě dámy z církevního sboru ve Wegscheidu, které nelenily a přijely se na nás podívat, neboť jsme u nich 11.11.2012 též zpívali v kostele.

Po koncertu jsme byli pozváni na malý raut. Setkání proběhlo ve velmi přátelském ovzduší ke všeobecné spokojenosti.

 

Libuše Dortová