Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroční zpráva 2019.

Jako každoročně bylo první akcí sboru soustředění s následnou "výročkou".  Soustředění bylo celé pod taktovkou Vaška Krause a v jídelně internátu SPgŠ tuto akci absolvovalo 25 členů. Následná výroční schůze měla tradiční průběh, oceněni byli jubilanti. Mirka Tomášková, Vašek Trnka 60, Marie Jančíková 70. Promítání bylo opět v režii  a jako pokaždé zaujalo. MDŽ jsme oslavili ve Zbytinách. V místním kulturním sále jsme všichni s úžasem sledovali kulturní vystoupení žáků místní ZŠ. Jejich divadelní muzikál Karlkulky byl nezapomenutelný. Okamžitě jsme si jejich vystoupení „objednali“ na jedno z našich „vítání“ do Prachatic. Jaro jsme přivítali ve sklepích radnice a pozvali jsme k tomu ještě písťalkový soubor „Skřivánek“ ze ZŠ Vodňanská / A. Bísková/ . S velkým zármutkem jsme se 11.3. rozloučili, společně s PKF , s dlouholetým členem ČP a po té basistou PKF , Karlem Škáchou. Chytrý , moudrý, nemající potřebu se zviditelňovat . Přesto byl vybrán do čele Okresního úřadu v době jeho zvyku. V kostele s. Petra a Pavla byl obřad, následně byl zesnulý uložen do rodinné hrobky. Zpěvem jsme Karla vyprovodili a nikdy nezapomeneme. O měsíc později nás čekala událost z opačného pólu lidského života.  23.3. se naší sbormistryni Marcele Pehelové narodil syn Adámek. Aby se to dobře pamatovalo, vážil 3,32 kg. My jsme se za Marcelou a Adámkem vypravili 17.4. před zkouškou s PKF, tedy ve čtvrtek. Před domem jsme oběma zazpívali, předali kytičku a dáreček. No a „panák“ to jistil. Důvod byl ještě jeden. Předseda sboru má ten den narozeniny. Tak hodně štěstí, zdraví oběma i taťkovi Mirkovi. Velikonoční pondělí jsme tradičně prožili v kostele sv. Patra a Pavla při tradiční mši. Plný kostel, skvělá akustika. Na tuto akci se vždy velmi těšíme společně s PKF. Na vítání léta 21.6.ve sklepích radnice jsme si jako hosta pozvali děti ze ZŠ Zbytiny. Zaujalo nás 8.3. jejich vystoupení na MDŽ ve Zbytinách. Muzikálová Karkulka od Zd. Svěráka zaujala i prachatické obecenstvo.Opět jsme měli možnost  zazpívat si Kantánu Jana Nepomuka Neumanna od  F.Jančíka. Dne 22.6. se konala v kostele sv. Jakuba „Pouť ke cti sv. J.N. Neumanna. Mši celebroval apoštolský nuncius  J.E. Mons. Charles Daniel Balvo za účasti nejvyšších církevních hodnostářů českobudějovické diecéze pod vedením biskupa Mons. Vlastimila Kročila. Vzhledem k velkému množství účastníků mše bylo domluveno , že kantátu zazpíváme za klavírního doprovodu. V. Kraus se tohoto úkolu zhostil dokonale. V pátek 16.8. jsme opět vykoupili „Deník“. Již potřetí se tam objevila na celé stránce řada fotografií s ČP komentářem . Měli jsme radost, že je o nás takový zájem. Začátek září strávený v italském Lido di Jesolo přinesl jen samá pozitiva. Počínaje vlídným personálem a sympatickou slovenskou ředitelkou hotelu. Dopolední zkoušky vedl Pavel Bušek k naprosté spokojenosti nejen členů České písně, ale i zpěváků z řad píseckého Sonitu a hornoplánské Musica viva. Koncert na závěr jsme uspořádali jen pro ostatní obyvatele hotelu Sorento a náš „fan klub“. Bonusem bylo místní vinobraní s množstvím alegorických vozů příslušných vinařství a samozřejmě s hojnou ochutnávkou nabízených produktů. Podzim jsme uvítali ve sklepích radnice společně s „Novým dechovým triem“, které založil náš sbormistr Pavel Bušek. Hoboj – Jaroslav Janutka, fagot – Jaroslav Sebera, klarinet – Pavel Bušek. Pavel Bušek ve dvojroli, neboť oddirigoval i naše vystoupení. V neděli 13.10.  se cca polovina sboru zúčastnila sborové dílny a závěrečného koncertu v rámci MSHF ve Vlachově Březí.  Vtipné výroky pražského sbormistra Sládka byly příjemným zpestřením nácviku skladeb  a capella. Zejména Žitné pole A. Dvořáka.  Polední pauzu jsme využili k návštěvě židovského hřbitova a zrekonstruovaného Panského pivovaru. Sobotní dílny se ještě zúčastnily další tři dámy našeho sboru. Tradičně, v sále Národního domu, jsme oslavili Slavnostním koncertem 101. výročí vzniku samostatného Československého státu. Dirigent Pavel Bušek měl na tomto koncertu opět dvojroli. Vystoupil i jako klarinetista ve skladě Jana Klusáka „Hudba pro klarinet“. Druhým hostem večera byl Daniel Turek, který zahrál dvě skladby. Pachelbelt – Kánon in D, Paul de Santville – Balada pro Adélku. Polo-zaplněnému sálu se všechna vystoupení, dle jejich reakcí, líbila. V aule gymnázia jsme 1.11. uskutečnili jedno výjimečné vystoupení. Koncert věnovaný událostem 17.listopadu. Byli jsme vlastně „předskokany“  sólistům – Lence Pecharové – soprán a profesorovi AMU Josefu Popelkovi – varhanní doprovod. Při té příležitosti jsme popřáli k 94. narozeninám paní J. Maidlové, vdově po zakladateli našeho sboru p. Josefu Maidlovi. K přání se připojil  i  pan Tomáš Czermin,  budoucí poslanec. Beseda s ním byla velmi zajímavá, poučná a společensky smysluplná.   Velmi milá povinnost nás čekala 7. listopadu. Devadesáti let se ten dožila p. Blanka Jesenská , bývalá členka ČP, mimo jiné i  ředitelka ZUŠ.  Společně s jejími dcerami Jitkou a Blankou, za účasti novináře Z. Přibyla  a za ČP Jana Neužilová a J. Černý.  Strávili jsme velmi příjemné odpoledne plné vzpomínek.  Reportáž v „ Prachatickonews“ byla velmi zajímavá a všem se líbila. Podzimní soustředění se zaměřením na vánoční program jsme absolvovali premiérově na Lipně 8. – 10.11. Tedy přímo v obci Lipno nad Vltavou v penzionu Lanovka.  V nácviku se střídali Marcela Pehelová a Pavel Bušek.  Vzhledem k turisticky neatraktivnímu termínu byl všude klid. Poznávání okolí v době pauz bylo rovněž zajímavé. Necelý kilometr na hráz a v bezprostřední blízkosti jezera. Vzhledem k ceně a výše uvedeným skutečnostem odjížděli všichni velmi spokojeni. Státní hymnu a skladba Ach synku, synku jsme zazpívali 17.11. při slavnostním odhalení pamětní desky u příležitosti 30. výročí sametové revoluce  v Zahradní ulici. Dirigoval opět Pavel Bušek. Osmý „Vzpomínkový večer“ v aule gymnázia 21.11.  společně s PKF  a dirigentem Karlem Haymannem proběhl v milém duchu před zaplněným hledištěm. Milá povinnost nás čekala 23.11. v kostele sv. Petra a Pavla. Zpívali jsme na křtu Marcely syna . Dostal jméno Adam Vojtěch a na jeho budoucnost jsme si na místě připili s rodiči i prarodiči. Předvánoční vyvrcholení činnosti mělo své tradiční, ale i netradiční podoby. První tři adventní neděle v tradičním duchu. Záblatí kostel a rozsvícení stromu, Vitějovice kostel vč. „ Hospůdky pod kostelem“, Strunkovice na Blanicí, tam tradičně s místní MŠ  odjezd do Zdíkova. Tradičně v kulturním sále, spokojenost na obou stranách. Mezi „netradiční“ předvánoční vystoupení byl koncert v Domově seniorů Eden. Zajímavá zkušenost. Obecenstvo převážné německé, pokročilejšího věku a většinou s Alzheimerovou chorobou.  I přes to se zájmem poslouchali, někdo si i zabroukal, i slza v oku se objevila. Při následném posezení u kávy jsme z řad personálu slyšeli jen slova chvály.  Den po té, 12.12. , jsme vystupovali v Žernovicích. Společenský sál byl plný, obecenstvo spokojené, Marcela zvládla obě tyto vystoupení výborně. V týdnu od 16. 12. se vždy v podvečer konala kulturní předvánoční  vystoupení . My jsme si vybrali úterý 17.12. jinak to nešlo, byl to pro nás „ Rybovkový týden „. Hodinový koncert se líbil, tak jako všechny předcházející dirigovala Marcela.Českou mši vánoční  J.J. Ryby  jsme společně  s PKF  absolvovali pětkrát. Hned první byla na premiérovém místě. Židovská synagoga Čkyně. Velký úspěch. Kamenný Újezd , Volary , Vlachovo Březí  a jejich kostely byli další zastavení. Poslední provedení v sále Národního domu v Prachaticích bylo jedno z nejúspěšnějších v historii. Sólisté – tenor – Václav Janovský, Jan Kubašta, bas – Viktor Toms, alt – Martina Bošková Pivoňková, soprán – Marie Krejsová. Vždy pod taktovkou Karla Haymanna.  Po prachatickém vystoupení se uskutečnilo společné posezení v restauraci  „ U Lachtana „.  Tam jsme si popřáli hezké Vánoce v očekávání věcí příštích v roce 2020. Několik statistických údajů z roku 2019, vycházejících z pečlivého každoročního zpracovávání Libuší Dortovou. Počet sborových zkoušek -30. Zkoušky s PKF – 3. Zimní soustředění – účast 25, listopadové – 28. Průměrná účast na zkouškách – 26, na koncertech a soustředěních – 25,  adventní akce – 31. Atd….  Vše je uloženo v kronice, opět pečlivě vedené Libuší Dortovou. Vzhledem k nemoci a následné rekonvalescenci sbormistra Václava Krause se vedení přechodně ujal Pavel Bušek a následně Marcela Pehelová. Všem patří poděkování

 
 

 


Portrét


Poslední fotografie


Kontakt

Smíšený pěvecký sbor Česká píseň Prachatice

Česká píseň
Česká 679
383 01 Prachatice

tel. 777 235 706

ceskapisen@seznam.cz


Kalendář


Language


Počasí Prachatice a blízké okolí

Počasí Prachatice - Slunečno.cz


Země


Mail list