Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroční zpráva za rok 2010

                                    

 

                                        Výroční zpráva

           Činnost sboru Česká píseň Prachatice - rok 2010

 

Smíšený pěvecký sbor Česká píseň působí na prachatické kulturní scéně již čtvrt století. Většina z nás, které jsme se setkaly památného 15.října 1985 poprvé, jsme našemu sboru Česká píseň zůstaly věrné. Vzpomínám si, že první písnička, kterou jsme pod vedením našeho prvního sbormistra pana Josefa Maidla, hlasy ještě rozechvělými, zpívaly, byl Náchodský zámeček. 

Od prvního setkání se mnoho změnilo. Z původně ženského sboru vcelku brzy vznikl sbor smíšený, k Náchodskému zámečku se přidalo mnoho nejen lidových písní, ale další skladby různých žánrů až po skladby náročné typu Magnificatu A.Vivaldi, Mše G dur A.Dvořáka, České písně B.Smetany apod. V současné době čítá kmenový repertoár na 300 skladeb. Nejedná se pouze o skladby, které jsou typickými sborovými kompozicemi, ale máme to nevýslovné štěstí, že máme v repertoáru i skladby autorské, zkomponované specielně pro náš sbor.

Program roku 2010 byl z pochopitelných důvodů zaměřen právě na oslavy našeho velmi významného výročí. Neslavili jsme však pouze toto výročí - významné narozeniny slavil též náš milý člen basové sekce, zúčastnili jsme se též oslav „Mé vlasti „ na Vyšehradě. Nejednou jsme reprezentovali nejen náš sbor, ale i město Prachatice a vlastně i Českou republiku v zahraničí - a snad to nebude znít neskromně - s úspěchem. Pokračovali jsme v setkáních s našimi dlouholetými přáteli a uzavřeli jsme přátelství nová. Po zkušenostech z několika posledních let jsme tentokrát nepřipravovali delší zahraniční zájezd, naopak jsme se zúčastnili několika vícedenních akcí. Naše aktivity byly finančně podpořeny městem Prachatice, Jihočeským krajem i Evropskou Unií jak z Fondu malých projektů z programu Rakousko – Česká republika, tak z Dispozičního fondu euroregionů – Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko.

S děním sboru byla veřejnost pravidelně informována jak prostřednictvím tisku a kabelové televize, tak aktuálně na internetových stránkách sboru. Naše stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR. Informace na webu jsou  aktuální, doplněny bohatou fotodokumentací.Slouží  nejen veřejnosti, ale i členům sboru, kteří si již zvykli z nich aktuální informace čerpat.

 

Sbor vede  Václav Kraus, který spolu s Františkem Jančíkem skládá pro náš sbor skladby různého druhu, za klavírem sedí Marcela Pehelová.

 

Všem, kteří se spolupodílejí na organizaci a hladkém průběhu akcí, patří veliký dík.

 

 

 

 Konkrétně jsme v roce 2010 uspořádali nebo se zúčastnili jako hosté na těchto akcích:

 

2.1.   Bavorov (Rybova mše společně s PKF)

 

12. 3. Písek  kostel Trojice Jarní koncert (společně s píseckým sborem Sonitus – Vzpomínka na Z.Lukáše)

 

4.4.  Libínské Sedlo, kostel sv.Anny (Vzpomínka na Z.Lukáše).  Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Investice do vaší budoucnosti “

 

 

5.4.  Prachatice, velikonoční koncert při mši společně s PKF (kostel sv.Petra a Pavla Prachatice)

 

 1.5. Vyšehrad Praha „Má vlast“ – 2 koncerty - lidové písně v našich tolik obdivovaných

         krojích , 13.00  další skladby, obojí open air koncert),

        Louny - benefiční koncert se sborem Harmonie (kostel sv.Petra)

 

19.5.  Vodňany, Vodňanské rybářské dny - Husův sbor Církve Československé husitské (organizoval vodňanský ženský sbor Regina)

 

21.5. koncert k narozeninám Fr.Jančíka, Sklepy Prachatice (hosté Maraveja, Klarinetový soubor Jana Hovorky)

 

4.-.6.6.Sankt Michael im Lungau – Rakousko, mezinárodní festival Feuer und Stimme, vypomáhali členové Sonitu - veliký úspěch vedle již tolikrát zmiňovaných krojů jsme tentokrát zaznamenali skladbou Missa Kenya. úžasný festival, plný sborové hudby, mnoho kvalitních sborů, krásné počasí

 

2.7.  Záblatí (kostel sv.Jana Křtitele Záblatí u Prachatic) - komponovaný pořad spolu s doc.Šavlem Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Investice do vaší budoucnosti “

 

27.8.   Kvilda, Kvildské léto (kostel sv.Štěpána))

27.-29.8. pátek – neděle  soustředění Kvilda  Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Investice do vaší budoucnosti “

 

17.9.  Kratochvíle (původně společně se Sonitem a Stuben´musí Freyung) – koncert k 25.výročí sboru . Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Investice do vaší budoucnosti “

 

  25.9.        - Schwertberg, Rakousko - Kranzlsingen - počasí nám tentokrát sice nepřálo, ale nás to od veselých lidových písní neodradilo

          Freyung  (společný koncert se Stube´n musi Freyung) . Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Investice do vaší budoucnosti “

 

2.10.-3.10.  Mariánské Lázně (2.10.,20.00 - společný koncert s mariánskolázeňským sborem Fontána - kostel Nanebevzetí Panny Marie, 3.10 – účast při mši, 11.15 - zpívání na kolonádě – opravdu mnoho posluchačů)

 

10.10. festival romantismu Vlachovo Březí – tentokrát se nás zúčastnila pouze malá část sboru

 

  15.10.    Prachatice – výroční koncert sboru (25 let), divadlo -3.fázový koncert,mezi jednotlivými částmi promítání fotografií a videí . Dostavili se i někteří bývalí sbormistři (p.Maidl,Martina, Lukáš, Vašek Svoboda, posléze Karel Haymann).

 

28.11.   Libínské Sedlo – adventní koncert, premiéra zkrácené verze Kantáty spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Společně dosáhneme více“

 

2.-5.12. Lublaň - Rybovka (část našeho sboru, spolu se Sonitem a PIKem Písek – koncerty v Novem Meste a v Lublani, na pozvání našeho velvyslance gen.Voznici)

 

 

 

12.12.  Prachatice, Velké náměstí, Příjezd Paní Zimy, 

           Zdíkov, vánoční koncert  (společně s Maravejou) -  spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Společně dosáhneme více“

 

16.12. Kamenný Újezd - vánoční koncert společně s PKF

 

17.12. Protivín - Rybova mše  - společně se Sonitem a PIKem - spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Společně dosáhneme více“

 

         

  22.12.    Prachatice, Rybova mše společně s PKF – kostel sv.Jakuba

                úžasná návštěvnost

   

2.1. 2011 - Bavorov – Rybova mše společně s PKF

 

 

 

Akce v roce 2011 budou zaměřeny na realizaci 2 významných projektů – Rožmberského roku a oslav Jana Nepomuka Neumanna. Koncerty v rámci těchto projektů nás budou provázet po celý rok. Kromě toho si v březnu  odpočineme v novohradské Rezidenci, pokusíme se zrealizovat červnové pozvání do St.Michael im Lungau a trochu zpestřit soustředění před druhou polovinou roku. Budeme hostiteli sboru Fontána z Mariánských Lázní,  Harmonie z Loun, zájem projevil i Zvolenský spěvácký sbor.

 

 

 

Tato výroční zpráva byla schválena na jednání valné hromady dne 31.1.2011